Igaühele oma ehk millised sülearvutid meie töölaualt leiab

Igaühele oma ehk millised sülearvutid meie töölaualt leiab
7. detsember 2023 Uuendatud Laen...

Panime kokku meie enda tiimi kogemused erinevate sülearvutitega, mida ise kasutame – mida nendega teeme, mis on kellegi jaoks head ja mis vigu on konkreetse arvuti juures silma hakanud.

Igaüks kogeb sõltuvalt töö iseloomust oma sülearvutit erinevalt ja väärtustab selle juures erinevaid aspekte. Nii mõnigi detail on vaid maitse-eelistus, aga palju on selliseid, mis aitavad tööd efektiivsemalt teha. Mõnel on vaja eraldi numbriklahvistikku ja suuremat ekraani, teisel kergemat mudelit korraliku aku kestvusega, mõnel hoopis kvaliteetset ekraani loovate ideede lennutamiseks.

Milline on Sinu sülearvuti?

 

Ragnar – Dell Latitude 7420

Minu peamiseks ülesandeks ostujuhina on leida parimad sülearvuteid müügiks. Arvutiks, mida hetkel kasutan, on Dell Latitute 7420. Jõudluse mõttes ehk isegi liiga võimas minu vajaduste jaoks, aga valituks osutus ta 4K ekraani pärast. Selle ekraani kogu potentsiaali ma siiski ära ei kasuta – sülearvuti ekraan on mul seadistatud 2,5 resolutsiooni peale, et oleks sama, mis välisel monitoril. Nii jäävad alati kõik aknad paika.

Head

Arvutil on olemas kõik vajalikud tuled ja viled. Infrapunakaamera mugavaks sisselogimiseks, ID-kaardi lugeja, piisavalt jõudlust, väga hea tugev ja konkreetne korpus. Ekraan on väga-väga hea terava ja selge pildiga.

Vead

Mingil imelikul põhjusel on arvuti Wifi vastuvõtja kehvemapoolne – isegi juba mõne meetri kaugusel ruuterist on levi juba kahanenud. 4K ekraan paratamatult pärsib aku kestvust ja tervet tööpäeva hakkama ei saaks. Vaikses ruumis võib koormuse all kõvem ventilaatori hääl segama hakata.

Soovitus: Kui on arvutiga palju ringi liikumist, siis on 7000-seeria Dell Latitude kindlasti parem valik kui 5000-seeria omad. 4K ekraani pole mõtet valida kui pole kindlat otstarvet sellele – annab arvutile lihtsalt kaalu juurde ja vähendab aku kestvust.

 

Rainer – Apple MacBook Pro 14

Olen Flex Sülearvutikeskuse tegevjuht ja arvutina kasutan M1 protsessoriga Apple Macbook Pro 14. Arvuti valikul oli oluline, et oleks Mac, kuna olen seda juba aastaid kasutanud. Eelmine arvuti oli Macbook Air 13, aga soovisin veidi suuremat ekraani, kuna sageli on arvutit vaja kasutada ka koosolekutel või mujal, kus välist monitori ei ole.

Head

Väga hea ekraan ja väga kiire arvuti. Korpus on tugev ja vastupidav. Ülimugav on muidugi kogu Apple ökosüsteem – näiteks tuleb sageli ette olukordi, kus telefonis midagi kopeerin ja MacBookis pasteerin.

Vead

Arvuti on liiga raske. Teadsin seda juba ostes, aga kasutades ja kaasas kandes on tunne, nagu kotis oleks 2-liitrine piimapakk mitte 1,6kg MacBook. Ei meeldi ka suur kobakas laadija, aga õnneks ei pea seda kaasas sageli kandma, kuna nii kodus kui tööl on mul olemas USB-C monitor, mis arvutit ka laeb. Kolmas miinus on kehv aku vastupidavus – 2 aastat ja peab vastu vaid 4 tundi. Ahjaa, veel neljas ka... kui panen videokoosolekul käed trükkimiseks klaviatuurile, siis teine inimene ei kuule mind enam, kuna katan käega mikrofoni ära.

Soovitus: Macbook Pro sobib töö tegemiseks loomulikult väga hästi, aga kui nii palju võimsust ei ole vaja, siis vali pigem Macbook Air.

 

Aron – Dell Latitude 5440

Mina tegelen Flexis sülearvutite müügiga ja Tartu esinduse juhtimisega. Kasutan Dell Latitude 5440 Office programmide ja veebi jaoks. Valikul sai balansseeritud hinna, kvaliteedi ja omaduste (lisade) vahel.

Head

Minu jaoks on oluline võimalus sülearvutit dokkida läbi välise monitori (üks monitori USB-C juhe viib pildi monitori ja laeb ka samal ajal sülearvutit), mis on mugav ja vähendab oluliselt juhtmerägastikku laual. Pealtnäha väike, aga siiski mugav eelis on sellel sülearvutil, et selle klaviatuur on eestikeelne ning heade klahvivajutustega. On ka haruldane, et sülearvutisse saab lisada kuni 64GB mälu, mida nii mõnelgi teisel sarnasel tootel lisada ei saa.

Vead

14-tollise sülearvuti kohta on Dell Latitude 5440 jämedama joonega ning raskem kui teised temasugused. Plastiga kaetud ja hall korpus jätab minus ükskõikse mulje, aga disainiauhinda Dell Latitude 5440 kindlasti ei saaks. Ekraani heledus on tavapärane 250 nitti, mis sobib kontoritöö tegemiseks, aga ei pruugi piisata kujunduse tegemisel ja fotode töötlemisel.

Soovitus: Kontorisse lauale sobib hästi. Kaasas kandmiseks leiab mugavamaid ja kergemaid sülearvuteid. 14-tollise ekraaniga sülearvuti kohta on erinevaid ühenduspesasid ka piisavalt, et tarvilikke sisend- ja väljundseadmeid ühendada. Kes otsib sülearvutit eestikeelse klaviatuuriga, siis see sülearvuti on üks vähestest variantidest selles hinnaklassis.

 

Kristi – HP EliteBook 840

Minu peamiseks tööülesandeks on Flexi turunduse, sh e-poe „näo“ eest hoolitsemine. Kasutan igapäevaselt tavapäraseid Office programme ja lisaks Figmat.

Viimased kaks aastat on minu igapäevaseks töövahendiks olnud 14-tolline HP EliteBook 840 G8. Väga ilus ja vaikne sülearvuti mõnusa hõbedase välimusega. Paraku vandus selle metallist korpus just hiljuti alla sülearvutiga ühes kotis olnud märkmiku spiraalköitele, mille terav ots jättis arvuti kaanele väikese kriipsu .

Head

Arvuti on minu vajaduste jaoks kiire ja lisaks mugava klaviatuuriga. Mõnus on see, et arvuti ekraan käib peaaegu 180-kraadi alla – nii saan monitori kasutada ka siis, kui eraldi klaviatuuri parasjagu pole käepärast. Ahjaa, sel arvutil on ka meie pere läpakatest ainsana ID-kaardilugeja – selle järgi on küll vajadust harva, aga Smart-ID seadistamiseks või mõne lapse ununenud internetipanga paroolide taastamiseks on aeg-ajalt ikka vaja läinud.

Vead

Aasta tagasi märkasin, et mingitel hetkedel jääb sülearvuti veebilehti ja programme avades mõtlema. Selgus, et tal oli vaid 8GB RAMi, mis töötas kogu aeg täisjõudlusel. Askor lisas teist samapalju mälu juurde (kokku siis 16GB) ja sellest hetkest on sülearvuti väga vilka mõtlemisega.

Soovitus: tavapäraseks kontoritööks suurepärane valik. Ei pea kotist välja võttes ka välimusepärast piinlikkust tundma ja aku peab parasjagu vastu (tänaseks pigem nii 4-5h). Kontorilaual koos 34-tollise monitoriga väga tragi ja vastupidav töökaaslane.

 

Kristjan – HP EliteBook 865

Tegelen Flexis seinast-seina teemadega e-poe arenduste manageerimisest kuni vajadusel müügitöös teiste töötajate asendamiseni. Tööd teen 16-tollise HP EliteBook 865 sülearvutiga. Kuna ma tööarvutit palju kaasas ei kanna, pole selle kaal nii oluline, pigem on eeliseks suurem ekraan, mille taga vajadusel ka koosolekul hea toimetada. Eelnevalt kasutasin 15,6-tollise ekraaniga Dell Latitude 5510, kuid paari kuu eest vahetasin selle sujuvama töö huvides välja. Delli aku kestis viimasel ajal järjest vähem ja jamasid tekkis mitmeid kordi kakoosolekuruumi dokkimisseadmega ühendamisega.

Head

Arvuti magneesiumraamiga korpus on tõesti tugev, küllalt õhuke ja ka vastupidav – saab arvutit kasvõi ühest nurgast hoides üles tõsta. Uus 16:10 kuvasuhtega ekraan on kõrgem kui varasemad 16-tollised ja nii mahub ekraanile ka mõnevõrra rohkem infot. Klaviatuuri klahvid on trükkimiseks mugavad ning puutepaneel mõnusalt suur. Vajadusel saab arvutile paigaldada kuni 64GB mälu, mis muudab selle üsna tulevikukindlaks, kui olemasolevast mälust (16GB) puudu peaks jääma. Arvutil on olemas ka numbriklahvistik, mis kiirendab oluliselt numbritega tööd.

Vead

Sõrmejäljelugeja ei taha hästi koostööd teha – mitte kunagi ei toimi see esimesel korral, pigem alles kolmandal korral. Mõned korrad on arvuti olnud pirtsakas läbi Lenovo 34-tollise USB-C monitori laadimisega ja andnud teada, et „kasuta arvuti laadimiseks HP toiteallikat“ ja laadimise katkestanud. Lisaks kostub arvuti ventilaatori sahinat kogu aeg, aga kolleegid pole seda tähelegi pannud.

Soovitus: Sobib hästi inimestele, kes eelistavad sülearvutilt suuremat ekraani ja eraldi numbriklahvistikku. Kuna arvutisse on võimalik paigaldada ka kuni 64GB mälu, sobib see hästi ka kontoritarkvara kasutamiseks (eriti hea mahukate Exceli failide jaoks).

 

Jasper – HP EliteBook 840

Tegelen Flexis peamiselt kasutatud sülearvutite puhastamise ning hooldamisega. Töö juures kasutan arvutit pigem harva, kuid selle eest ülikooliõpingutes leiab läpakas igapäevast kasutust. Õpin ka Tartu Ülikoolis informaatikat 2. kursusel ning oma õpingute ajal olen kasutanud arvutit HP EliteBook 840 G8. Arvuti on õhuke ning stiilse välimusega, kuid see ei takista sellel ka raskemate programmeerimisülesannetega hakkama saamist.

Head

Arvuti on kerge ja mugav kaasas kanda. See on mulle oluline, kuna vean seda tihti kooli, kodu ja töökoha vahelt. Samuti on selle i5 protsessor piisavalt võimekas, et töödelda erinevates keeltes kirjutatud koodi (nt Python, Java) kui ka mahukaid andmebaase. Koolitöö käigus pole ma kunagi tundnud, et arvuti jääks ebameeldivalt aeglaseks. Ka aku kestab vajadusel mitu loengut järjest.

Vead

Laadija otsas olles kipub koormavat tööd tehes päris tuliseks minema. Samuti olen täheldanud, et alumiiniumist korpus võib portide juurest kohati mõlke saada, kuid see võib olla ka tänu pidevale kaasaskandmisele ja kotist sisse-välja “loopimisele”.

Soovitus: Väga korralik arvuti nii kontorisse kui ka ülikooliõpingute jaoks. Teeb ära kõik, mis vaja ning seljakotis kandes ei jää päeva lõpuks ka selg valusaks.

 
Allan – Dell Latitude 5420

Kasutan igapäevaselt Tallinna esinduse sujuvaks juhtimiseks Dell Latitude 5420.  Peamine töö saab tehtud veebibrauseris ja Office programmidega. Sülearvuti on mul ühendatud kahe 27-tollise monitoriga ning sülearvuti i5 protsessor teeb oma töö ilusti ära. Laadimine käib muidugi läbi monitoride, et laud oleks puhas ja juhtmeid minimaalselt.

Head

Arvuti aku peab vastu 4-5h, mis on 3-aastase arvuti kohta täitsa okei. Eelmine aasta tundsin, et arvuti hakkab suurtemate Excel tabelitega hanguma ja lisasin 8GB RAM-i juurde, mis lahendas probleemi.

 Vead

Kodukontoris olles on 14-tollisel ekraanil suhteliselt raske mitu akent kõrvuti lahti hoida, mis on aga efektiivselt töö tegemiseks hädavajalik. Minu jaoks on puutepaneel liiga lähedal klaviatuurile. Nii juhtub vahel, et trükkides läheb pöial puuteplaadile vastu ja e-maili ära kirjutades avastad, et olid selle Chrome addressi reale kirjutanud Outlooki asemel. Õnneks sai need probleemid kiirelt lahendatud välise monitori ja eraldi klaviatuuriga.

 

Askor – MSI Creator Z16

Oma igapäevatöö saan tehtud veebibrauseri ja Office tarkvaraga, aga arvutilt ootasin ka mängimisvõimekust. Minu töiseks väljavalituks osutus üks ilus kibe õppetund nimega MSI Creator Z16. Otsisin endale kohati absurdsete nõuetega ”ükssarve”, mis suudaks teoreetiliselt kõike teha:

  • Ere värvitäpne 16“ QHD ekraan
  • Metallist õhuke, kuid kerge kere
  • Võimsus, et kannataks ka vabal ajal pisut mängimist
  • Välimus, mis oleks professionaalne, mitte helkiv mänguri jõulupuu

Sisuliselt katab see MSI ka kõik need punktid ära oma CNC-alumiiniumist jäiga kerega, mis on kõigest 15.9mm paks ja 2.2kg raske, sisuks võimas i7-12700H protsessor ja RTX 3060 graafikakaart, mis tulevad toime ka nõudlikeimate mängudega, lisaks veel 32GB DDR5 mälu ja kahtlaselt kiire Micron 3400 1TB SSD.

Kirsiks tordile on sellel 16-tolline tehases kalibreeritud ere 500nitine, 120Hz QHD+ (2560x1600) värvitäpne ekraan, millega saaks ka täiesti professionaalset pildi- ja videotöötlust teha.

Kuid see viimane kirss on ka hammast lõhkuva kiviga. Juba esimesel kuul selgus, et iga Inteli uuenduse pealepanemise eelselt tuleb esmalt manuaalselt maha laadida ekraani kalibratsiooniprogramm ja pärast uuesti tagasi installida. Muidu vaatab ekraanilt vastu sügav hallus. See, muideks, on MSI ametlik õpetus… Kõlab tüütult? Pigem on! Sest neid uuendusi tuleb vähemalt kord kuus.

Sellel eksemplaril ei käi kahjuks ka õhuke disain ja võimsus päris hästi kokku, sest pidev ventikate undamine on igapäevane asi (neid on arvutil lausa kolm) ja heli mida nad koos teha suudavad, teeb silmad ette ka osadele tolmuimejatele, ja seda ka lihtsamaid asju tehes, nagu selle artiklijupi kirjutamine.

Soovitus: Äriklassi sülearvutid eksisteerivad põhjusega ning töö tegemiseks tuleks valida tuntud tootja äriklassi sülearvuti (Dell, Lenovo, HP), nendega säästad nii enda kui kolleegide peavalu ja kui ka sina oled juhuslikult sellise ükssarviku otsingul siis soovitan sul pigem vaadata kas Dell XPS 15 või Lenovo ThinkPad P1.

Eelmine artikkel:
Järgmine artikkel:
Tahad olla esimene, kes meie uutest artiklitest ja pakkumistest teada saab?
Liitu meie igakuise uudiskirja saajate seltskonnaga. Jää nii kauaks, kui ise soovid.