Kuidas uue sülearvutiga 1000€ kokku hoida?

Kuidas uue sülearvutiga 1000€ kokku hoida?
7. veebruar 2024 Uuendatud Laen...

Kõlab uskumatult, aga see võib tõesti olla võimalik. Kui olemasolev sülearvuti keeldub aeg-ajalt igasugusest koostööst, toob see kaasa otsese rahalise kulu (kaotatud tööaeg). Lisaks võib tekkida nähtamatu kahju, mis on tihtipeale suuremgi kui kaotatud tööaeg.

Vahel ei pane ise tähelegi, et aeg on sülearvuti välja vahetada, sest vana on muutunud aja- ja raharöövliks. Millal siis on tagumine aeg seda teha? Ja kuidas see raha kokku hoiab?

 

Märgid, et sinu sülearvuti röövib su aega (ja raha)

Mõned näited. Kas mõni neist olukordadest tuleb tuttav ette?

Saabud koosolekuruumi kenasti ettevalmistunult, et kohtuda äripartneriga (või potentsiaalse kliendiga). Sead sülearvuti lauale ja ühendad seinale pildi kuvamiseks juhtme arvutiga. Aga mida pole, on pilt seinal. Okei… partner jõudis ka oodatust 3 minutit varem kohale. Läheb põnevaks. Proovid juhet üht- ja teistpidi, aga ei midagi. Ronid võimalikult sündsalt laua alla ja vaatad ega mõni juhe pole lahti. Ei ole. Meelde tuleb vana hea soovitus „kui miski ei toimi, tee restarti“. Läinud on juba 3 minutit koosolekuaega. Nii sinu kui teiste väärtuslikku aega. Huh, lõpuks läks tööle. Seekord.

Või siis lähed tunnisele kohtumisele. Võtad kotist välja ka laadija ja ühendad ettenägelikult kohe sülearvutiga. Sa oled ainus, kes selle liigutuse on sunnitud tegema. Aga hea, et laadija kaasa sai.

Tuled lõunalt ja istud laua taha ning asud jätkama pooleli jäänud e-kirja. Äkitselt tajud, et ruumis on ulmeline sahin. Lepid ebameeldiva tõdemusega, et selle allikaks on sinu sülearvuti. Paneks mõned programmid kinni, aga sul neid siiski vaja ju kasutada. Kolleegid juba muigavad, kui hommikul oma arvuti käivitad, ruum on kohe taustamüra täis.

Või siis… korjad kokku viimaseid andmeid aruande jaoks ning lähed müügiprogrammi täiendavat infot kontrollima ja sülearvuti hangub. Muidugi, kõik taastub peale restarti. Peale sinu mõnusa tööhoo, flow, mille selle käigus kaotasid.

 

Vana sülearvuti - kokkuhoid või kulu?

Võid noogutada, kui oled iseennast või mõnda töökaaslast selles olukorras märganud. Äkki isegi korduvalt? Omajagu tööaega võis siin nahka minna. Just nimelt – kui ootad arvuti taga, et ta ennast salongikõlbulikuks taas seaks, kulub väärtuslik tööaeg.

Võibolla ainult küll mõni minut päevas. Aga kas oled mõelnud, et kui arvuti võtab endale tööpäevas kasvõi 5-minutilise „mõtlemispausi“, teeb see aastas 1275 minutit ehk üle 21 tunni ehk pea 3 tööpäeva. Tööandjana oled keskmist palka makstes aastas koos maksudega välja käinud 320€, mille eest ei saanud vastu midagi. Kolme aasta peale teeb see pea 1000€.

Hea on, kui kulud piirduvad vaid sellega. Lisanduda võivad veel arvuti paranduskulud (+ aeg, mil arvutit ei saa kasutada) või IT-toe tasud.

Lisaks otsestele kuludele võivad sagedased sülearvuti mõtteseisakud tuua ka kaudseid kulusid. Näiteks katkenud mõnus mõttelõng, millesse sisse elamine võtab uuesti aega. Töötaja või iseenda pahameelepuhang, et ei saa oma head mõtet kohe kirja panna.

Kui sekeldusi sülearvutiga juhtub kohtumisel koostööpartneri või kliendiga, on küsimus ka selles, mis mulje see jätab. Sülearvuti mõjutab kohtumisel ettevõtte kuvandit samamoodi nagu riietus. Kas väärtustad enda ja teiste tööaega või kas kliendi tasutavatest teenusetundidest osa läheb hoopis sinu aeglase arvuti taaskäivitamisele? Võibolla kaotad hoopis potentsiaalse kliendi ja võimaluse pikaajaliseks koostööks?

Kõige tipuks tulevad taustal ka turvalisuse küsimused. Kui sülearvuti on sind juba mitu head aastat teeninud, tasuks mõelda, kui hästi on klientide andmed su arvutis kaitstud. Elementaarne küberhügieen on olemasoleva operatsioonisüsteemi uuenduste tegemine. Samas tasub meeles hoida, et uuemad operatsioonisüsteemid pakuvad tõhusamat kaitset ning ka uuel sülearvutil on lisandunud tehnilisi turvamehhanisme.

Aegunud sülearvuti kasutamisel on otsene rahaline kulu ilmselge, kaudset kulu ja saamata jäänud tulu ei oskagi kohe numbritesse panna.

 

Sülearvuti väljavahetamine on strateegiline äriotsus

Uue sülearvuti soetamine on küll kulu (pigem tegelikult investeering), aga seda on ka ju vanaga töötamine. See on ilmselt üks põhjus, miks suuremad ettevõtted vahetavad sülearvuteid 2-3 aasta tagant välja – nii on garanteeritud alati kõige vilkamad töövahendid.

Kui produktiivsus, hea koostöö, rahulolevad töötajad ja sujuv töövoog on prioriteet, siis tasub sülearvuti välja vahetada. Uus sülearvuti on kiirem ja sageli ka turvalisem, kõik ühendused toimivad ning koostoime uute tarkvaralahenduste ja tehnikatega palju sujuvam.

(Muidugi, kui sülearvuti on vaid aasta-paar vana, aga jupsib, vii see garantiisse või lisa vahemälu (RAMi) juurde, ära torma kohe uut ostma. Need vead on ilmselt ühekordsed.)

 

Kes küll viitsib selle vahetusega tegeleda?

Nii mõnelgi puhul pole sülearvuti väljavahetamisel takistuseks üldsegi rahaline pool, vaid kuklas olev teadmine, et see vahetus on üks uskumatult keeruline protsess… vaja valida välja uus sülearvuti (küsi meilt abi ja nõu, leiame sulle parima eksemplari!) ja siis veel tegele selle seadistamisega ka.

Kui sa ei taha seadistamisega ise tegeleda ega pole selleks endal abimeest, siis anna meile sellest julgelt teada. Meilt ostetud sülearvutid aitame soovi korral ära seadistada ning tõstame ka andmed ümber. Sina saad sel ajal midagi muud vajalikku teha.

Nii et tegelikult tasub investeering energilisse ja korralikku sülearvutisse kiirelt ära. Lisaks saad rahulolevad kolleegid ja iseenda.

Eelmine artikkel:
Tahad olla esimene, kes meie uutest artiklitest ja pakkumistest teada saab?
Liitu meie igakuise uudiskirja saajate seltskonnaga. Jää nii kauaks, kui ise soovid.