Otsid kasutatud sülearvutit? Vaata need 8 asja enne ostu kindlasti üle

Otsid kasutatud sülearvutit? Vaata need 8 asja enne ostu kindlasti üle
22. aprill 2024 Uuendatud Laen...

Kasutatud sülearvuti on hea valik nii oma rahakoti kui looduse seisukohast. Ent selle valikul tuleb olla tähelepanelikum kui uue sülearvuti ostmisel.

Miks? Sest kasutatud sülearvuti töökindlust mõjutab tema vanus ja seisukord.

Enne sülearvutit valima asumist küsi endalt kõige tähtsam küsimus – „Millise tööga peaks mu sülearvuti hakkama saama?“. Kasutatud sülearvutil on mõistlik lisaks tehnilistele näitajatele veenduda ka selle töökindluses. Panime kirja 8 punkti, mis aitavad sul seda teha, sest kes see ikka tahaks täiendavaid sekeldusi garantiisse viimise või veel hullem parandamiste näol.

 

     1. Kontrolli üle arvuti vanus

Kasutatud sülearvutite turult võib leida ka kuni 10 aasta vanuseid sülearvuteid. Viimased on veel sobilikuid vaid väga lihtsate asjade jaoks – veebis surfamine, dokumenditöötlus ja e-kirjade lugemine. Ja nendegi tegevuste juures võid vajada kannatust.

Kui tahad sülearvutis teha rohkemat, siis võiks sülearvuti vanus jääda alla 7 aasta. 4-5 aasta vanune kasutatud sülearvuti (vähemalt Intel i5 protsessoriga) saab veel hästi hakkama tavaliste kontoriprogrammidega, Youtube videote näitamisega ja veebilehitsemisega.

Kui tegeled keskmisel tasemel pilditöötlusega, siis tasub osta 2021. aasta või uuem sülearvuti (Intel i5 11. põlvkonna protsessor ja Iris Xe Graphics G7 graafikalahendus). Need on oluliselt võimekamad kui Inteli 10. põlvkonnal. Kui tegeled graafika- või videotöötlusega, siis vajad veelgi võimekamat protsessorit ja videokaarti.

Sülearvuti vanuse saab kõige lihtsamini välja selgitada protsessori numbri järgi. Jälgida tuleb seda numbrijada, mis tuleb pärast i5/i7/i9, selle jada esimene number näitab protsessori põlvkonna numbrit. Näiteks protsessor i5 7300U on Inteli 7. põlvkonna oma aastast 2017, i5 1135G7 aga 2021. aastal välja toodud 11. põlvkond. Reeglina on iga aasta tulnud välja uus põlvkond, uusim täna on 2023. aasta 13. põlvkond.

 

     2. Jälgi sülearvuti tehnilisi näitajaid

Need määravad ära, mida saad sülearvutilt oodata ja millist tööd ta on võimeline tegema, ilma et su juuksed ootamisest halliks läheksid.

Operatiivmälu (RAM) – piisav mälu maht tagab sülearvuti sujuva töö. See kehtib eriti juhul kui töötad korraga mitmete rakenduste või veebilehtedega. Tavakasutuseks soovitame mälu mahtu vähemalt 8GB ja meilt väiksema mäluga sülearvuteid ei leiagi. 3D graafika- ja videotöötluse jaoks on aga vaja vähemalt 16GB. Mälu on sageli võimalik arvutile ka juurde panna.

Kõvaketas - kui soovid arvutis hoida pilte, videosid jms, siis vajad SSD mahtu vähemalt 256GB.

Ekraan – peaks olema vähemalt Full HD (1920 x 1080 pikslit), sellel on teravam pilt ja ekraanile mahub korraga piisavalt infot. HD (1280 x 720 pikslit) ekraaniga sülearvutid on hinna poolest soodsamad, kuid nende kasutusmugavus on kehvem (näed veebilehel korraga vähem infot). Kui valid vähemalt Inteli 8. põlvkonna protsessoriga sülearvuti, saad reeglina juba vähemalt Full HD ekraaniga sülearvuti.

Operatsioonisüsteem ja draiverid - veendu, et sülearvutisse oleks pandud uus operatsioonisüsteem. See on olemas, kui pead arvuti esmasel käivitamisel arvutisse sisestama kasutajanime, määrama regiooni jne. Lisaks kontrolli, kas arvutisse on installeeritud kõik vajalikud draiverid. Selleks sisesta Windowsi otsingusse “Device Manager” (e.k. “seadmehaldur”) ja veendu, et seal ei oleks näha hüüumärke (kui neid näed, pole kõik vajalikud draiverid olemas ja arvuti ei pruugi töötada nii nagu vaja).

Mida veel sülearvuti valikul silmas pidada, saad lugeda lisaks sülearvuti valimise ABC-st.

 

     3. Windows 10 turvariskid

On üks eriti oluline asi, mida kasutatud sülearvuti ostmisel täna silmas pidada.

Alates 14.10.2025 kaotab Microsoft ära Windows 10 turvauuenduste toe. See tähendab, et sülearvuti muutub viirustele ja muule pahavarale vastuvõtlikuks ning kõik rakendused ei pruugi enam töötada (nt võib probleeme olla ID-kaardiga panka logimisel).

Selleks, et kasutatud sülearvuti töötaks laitmatult ka pärast seda, vali vähemalt Inteli 8. põlvkonna protsessoriga sülearvuti (2018. a sülearvuti). Nendel saab minna Windows 11-le tasuta üle ja saad sülearvutit muretult kasutada veel aastaid. Vanematel sülearvutitel ei ole võimalik ametlikult üle minna Windows 11 operatsioonisüsteemile.

 

     4. Äriseeria või koduseeria arvuti?

Kasutatud arvutit ostes on äriseeria sülearvuti palju parem valik. Äriseeria sülearvutitel on koduseeriaga võrreldes parem ehituskvaliteet ja vastupidavus, need on turvalisemad ja pakuvad rohkem ühendusvõimalusi (ID-kaardi lugeja, 4G lisamise võimalus).

Äriseeria sülearvutid on saadaval Windows Pro operatsioonisüsteemiga, millega tuleb kaasa BitLocker, mis krüpteerib andmed ega lase võõral neile ligi pääseda.

Kui kaalud kasutatud sülearvuti alternatiivina soodsa 300€-500€ koduseeria sülearvuti ostu, siis meie soovitus on vaadata pigem mõne aasta vanuse kasutatud äriklassi sülearvuti poole, mis on sarnase jõudlusega, kuid see-eest oluliselt vastupidavam – saad seda muretult kaasa võtta kuhu vaja.

 

     5. Aku seisukord

Aku eluiga väheneb kasutamisel. Kui aku mahtuvus on oluliselt vähenenud, siis juhtmeta töötamiseks tuleb see peatselt välja vahetada. Uus aku võib maksta pahatihti aga kuni 20-25% arvuti enda hinnast. Seetõttu selgita enne ostu välja, kui suur on aku mahtuvus ehk kui kaua see vastu peab või veendu, et see oleks kasvõi lühikese garantiiga.

Meie valikust leiad kasutatud sülearvutid, mille algsest mahtuvusest on alles vähemalt 60% ehk sellega oleks võimalik minimaalselt 2-3 tundi tööd teha ilma laadijata.

 

     6. Millises seisukorras on arvuti?

Kasutatud sülearvuti välimus pole ka vähetähtis – tahaks ju seda piinlikkustundeta teiste näheski kotist välja võtta. Sõltuvalt eelmisest omanikust, võivad arvutid olla üsna kriimused, mõlkide ja mõradega, aga ka praktiliselt nagu uued.

Suureks abiks just veebipoest tellides on kasutatud arvutite seisukorrale antud hinnang (nagu koolis - A on oluliselt parem kui C), mille järgi on neid kergem omavahel võrrelda. Ilma selleta võid veebist tellides sattuda küll soodsa sülearvuti otsa, aga selle seisukord ei pruugi kannatada kriitikat.

Eraisikuna saad selle e-poest tellides 14 päeva jooksul pärast ostu müüjale tagastada. Meelerahu huvides võimaldame ka ettevõtetel kasutatud sülearvuti 14 päeva jooksul tagastada. Samas on seni tagastamisvõimalust kasutanud meil vähesed kliendid.

Kui sooritad ostu müüja juures kohapeal, siis vaata kindlasti arvuti juba poes oma silmaga põhjalikult üle.

 

     7. Veendu, et arvuti on üle kontrollitud ja puhastatud

Põhjalik eelkontroll ja puhastus tagavad, et saad arvuti, millega on tulevikus palju väiksema tõenäosusega probleeme.

Veendu enne ostu, et arvutitel on kontrollitud üle ekraan, klaviatuur, puutepaneel, aku ja kõik ühenduspesad ning ekraanil pole surnud piksleid (tööle pannes on see must täpp/koht ekraanil).

Oluline pole vaid väline puhtus. Seest tolmustel arvutitel on ülekuumenemise risk, mis omakorda vähendab arvuti jõudlust ja aku kestvust. Samuti teevad tolmu täis arvutid oluliselt suuremat müra, kuna ventilaator peab protsessori jahutamiseks palju kiiremini töötama. Kõik Flexis müügil olevad kasutatud sülearvutid on puhastatud nii seest kui väljast.

 

     8. Kas arvutile pakutakse garantiid ja kuidas on lood tagastuspoliitikaga?

Jälgi müüdavate sülearvutite garantii pikkust – väga lühikese garantiiaja puhul ei pruugi võimalik(ud) puudus(ed) välja tulla. Võimalusel küsi müüjalt ka järgi, milliste puuduste puhul arvuti välja vahetatakse. Müüja hea garantii- ja tagastuspoliitika näitavad müüja usaldusväärsust ja valmisolekut seista oma müüdud toodete kvaliteedi eest.

Eelmine artikkel:
Tahad olla esimene, kes meie uutest artiklitest ja pakkumistest teada saab?
Liitu meie igakuise uudiskirja saajate seltskonnaga. Jää nii kauaks, kui ise soovid.