Vajad võimsat sülearvutit graafikatöödeks?

Vajad võimsat sülearvutit graafikatöödeks?
27. märts 2024 Uuendatud Laen...

Graafikatöödeks sülearvutit otsides võib kergelt tekkida segadus, milline see kõige sobivam on.

Mis on andmetes oluline ja kui võimas peab arvuti olema? Kui juba võimas nagunii, kas võiks siis mänguriarvuti valida? Kas oluline on ainult graafikalahendus või ka protsessor ja mälumaht? Arvestades võimsate sülearvutite hinnaklassi, ei tahaks siin keegi ilmselt valikuga mööda panna.

 

Millist tööd sülearvutiga teed?

Enne kui detailidesse süveneda, on ka võimsa sülearvuti juures oluline esmalt täpsustada, millist tööd täpsemalt sellega tegema hakkad.

Lihtsamate 2D- ja 3D-joonistega (nt mingi detaili või toote projekteerimine) ja pilditöötlusega tegelemiseks ei ole vaja samasugust arvutit kui videotöötluseks või 3D-joonestamiseks (nt suurema maja, tänava, maastiku 3D-projekteerimiseks). Mänguriarvuti on aga hoopis teisest puust ja teistel eesmärkidel loodud.

Niisiis – milleks võimsat sülearvutit vajad? 4K-videote töötlemiseks? Digikunstiks, projekteerimiseks, pilditöötluseks või tegelikult hoopis mängimiseks?

 

Kõige olulisemad näitajad

     •  Arvuti aju ehk protsessor (CPU)

Protsessor on sülearvuti "aju", mis juhib kõiki ülesandeid. Mida võimsam protsessor, seda kiiremini ta arvutab ja soovitud tulemuse annab. Ja teistpidi – mida keerulisemat tööd on vaja teha, seda vingem peab olema aju.

Kuna protsessori hind moodustab sülearvuti hinnast olulise osa ja võib ulatuda ka üle 500€, on vaja enne ostu välja selgitada, kas sulle piisab lihtsamast mudelist või on vaja eriti võimsat protsessorit. Protsessori valik mõjutab sülearvuti hinda omajagu ja olgem ausad, niisama liialdada ei ole vingema protsessoriga mõtet. See oleks nagu sportauto ostmine pühapäeviti kirikus käimiseks.

Kui tegeled lihtsamate 2D- ja 3D-jooniste või pilditöötlusega, siis selle tööga saab ilusti hakkama ka uuem Intel i5/i7 või AMD Ryzen 5/7 U/P-seeria protsessor. See info kajastub meie kodulehel iga sülearvuti andmete juures protsessori väljal. Näiteks Intel i5 1335U, Intel i7 1355U, AMD Ryzen 5 7530U, AMD Ryzen 7 PRO 6850U. Iga protsessori andmevälja lõpus on meil toodete juures ka 3D Mark06 võimsuse testi tulemuse number, mis võiks olla kindlasti üle 15000 punkti.

Kui tegeled videotöötlusega, 3D-joonestamise või väga suurte pildifailidega, siis on vaja rohkem võimsust ja peaks valima võimsama Intel i7/i9 H/HX- või AMD Ryzen 7 H/HS-seeria protsessori. Neid protsessoreid kasutatakse ka lauaarvutites. Näiteks Intel i7 13700H, Intel i7 13650HX, AMD Ryzen 5 7640HS, AMD Ryzen 7 PRO 6850H või sarnane (loomulikult sobivad just selleks loodud Apple M3 Pro ja Max). Võimsustesti punktiskoor peaks olema üle 23000.

 

     •  Multitöö tegija ehk mälu (RAM)

Mälu hoiab ajutiselt arvuti töös olevaid andmeid ja programme, millega parasjagu aktiivselt töötad ehk mis parasjagu avatud on. Mälu tagab neile kiire juurdepääsu ning toetab nii arvuti jõudlust.

See on nagu töölaud – mida suurem see on, seda rohkem ruumi on sul paberitele, raamatutele, pliiatsitele ja muudele asjadele, mida parasjagu töö tegemiseks vajad. Kui laud (mälu) on väike, pead asju üksteise otsa kuhjama hakkama või sahtlitesse panema ja sealt iga kord otsima, mis on oluliselt aeganõudvam. Seega – mida rohkem mälu, seda parem.

Kui tavapäraseks kontoritööks sobib 16GB mälu, siis 3D-graafikatöödeks tuleks valida 32GB või rohkem. Mälu hind ei ole protsessori ja graafikakaardi kõrval eriti suur, seetõttu ei tasu siin kokku hoida.

Mälu saab enamasti arvutile ka juurde lisada (lisamälu hinnad algavad 25 eurost) ja need paneme meilt ostetud sülearvutile ootetööna juurde täiesti tasuta. Oleme kodulehel iga sülearvuti arvuti andmete juures välja toonud konkreetse sülearvuti mälumahu ja ka tema maksimaalse võimaliku suuruse (nt „mälu 32GB DDR 3200MHz (max 48GB)“ ehk sellele mudelile saaks 16GB mälu juurde lisada).

 

     •  Graafikalahendus

Kolmas oluline näitaja, mida võimsa sülearvuti puhul vaadata, on selle graafikalahendus. Graafikakaart võimaldab arvutil kuvada graafilist sisu ning parandada arvuti üldist jõudlust, eriti graafiliselt nõudlikes rakendustes.

Graafikakaarte on kahte sorti – integreeritud ja eraldiseisvad. Integreeritud graafikakaardid on piisavad tavapäraseks arvutitööks. Eraldiseisev graafikakaart on vajalik näiteks videote renderdamiseks ja 3D projekteerimiseks. Eraldiseisev graafika moodustab väga suure osa sülearvuti hinnast, seega tasub selle valimisele rohkem tähelepanu pöörata. Kui tegelikku vajadust selle järgi pole, ei tasu seepärast rohkem maksta sülearvuti eest.

Tavalise 2D- ja pilditöötlusega saab hakkama ka täiesti tavaline protsessori sisse integreeritud Intel Iris või AMD Radeon 6xxM ja 7xxM graafika.

Kui aga failid on suuremad ja vaja jooksutada programme nagu Autocad, Archicad või SolidWorks, siis on vaja juba eraldi 3D-projekteerimiseks mõeldud graafikalahendust. Lihtsamad Quadro T-seeria, A500, A1000 ja A2000 on 4GB mäluga ja sobivad hästi lihtsamaks 3D-projekteerimiseks.

Alates punktiskoorist 15 000 on saadaval võimsamad nVidia RTX 2000 Ada, nVidia RTX 3000 Ada ja nVidia RTX 4000 Ada graafikalahedused, mille mälumaht on 8-12GB. Need kaardid sobivad suuremahulisteks 3D-graafikatöödeks.

 

Kas mänguriarvuti sobib graafikatöödeks?

Lihtne ja kiire vastus on EI. Oleme oma klientide hulgas kohanud paljusid, kes soodsama hinna tõttu on valinud graafikatöödeks mänguriarvuti. Jõudlus on küll olemas, aga nad ei ole piisavalt töökindlad. Samuti tekitavad nad rohkem müra ja näiteks Autodesk programmidega ei pruugi nad korralikult töötada. Ka nende korpus on sageli tehtud kehvematest materjalidest ning jahutus ei pruugi olla piisav.

Mängurite sülearvutid on tehtud välimuselt ägedaks, aga vajaka jääb kvaliteedi pool. Nendega tuleb ette rohkem igapäevaseid probleeme ja ka garantiisse satuvad nad oluliselt sagedamini.

Kui äriklassi sülearvutil on garantii 3 aastat ja garantiijuhtum lahendatakse ära enamasti 1-2 päevaga, siis mänguri sülearvuti garantii on lühem ja remondiaeg võib ulatuda 1-2 kuuni. Äriklassi sülearvuti on parematest materjalidest, seetõttu kestavad nad ka oluliselt kauem kui koduseeria sülearvutid.

 

Soovitused

  • Kui tegeled lihtsama pilditöötluse või 2D-joonistega, siis sobib sulle iga uus äriklassi sülearvuti, millel on vähemalt Intel i5 või AMD Ryzen 5 seeria protsessor, 16GB mälu ja protsessori sisse integreeritud graafika. Nende hinnad algavad 900 eurost.
  • Kui graafikatöötlus on su põhitöö, siis soovitame valida Dell Precision või Lenovo ThinkPad P-seeria sülearvuti. Need on spetsiaalselt välja töötatud graafikatöödeks, protsessor ja graafikalahendus on piisavalt võimsad. Nende hinnad algavad 1300 eurost. Soodsamaks alternatiiviks leidub meie valikus ka 1-3 aastat kasutuses olnud võimsaid sülearvuteid, mille hinnad algavad 1000 eurost.
  • Arvesta, et võimas sülearvuti on paksem ja raskem, kuna korpusesse peab mahtuma ka korralik jahutussüsteem. Õhuke võimas sülearvuti võib minna väga kuumaks ja arvuti ei saa töötada täisvõimsusega.
  • Korralik graafikatöödeks mõeldud sülearvuti maksab enamasti üle 2500€. Kui see jääb kalliks, soovitame mõelda rentimisele (kuumakse alates 78€). Aeg-ajalt võib leiduda mõni eriti soodne mudel ka kasutatud sülearvutite seast.

Kuidas tundub - kas said artiklist veidi abi võimsa sülearvuti valimisel? Kui sul tekkis siiski täiendavaid küsimusi, siis oleme sulle abiks – näiteks kirjuta oma küsimus veebilehe chatti, nii saad kõige kiirema vastuse. Oled alati muidugi oodatud sülearvutitega tutvuma ka meie Tallinna ja Tartu esindustesse, kus saame koos valida just sinule sobivaima võimsa sülearvuti.


Eelmine artikkel:
Tahad olla esimene, kes meie uutest artiklitest ja pakkumistest teada saab?
Liitu meie igakuise uudiskirja saajate seltskonnaga. Jää nii kauaks, kui ise soovid.