Mingit hiirt oleks ka sülearvuti juurde tarvis...

Mingit hiirt oleks ka sülearvuti juurde tarvis...
1. detsember 2023 Uuendatud Laen...

Ilmselt ei ole vaja mainida, et eraldi hiir aitab sülearvutis kiiremini ja mugavamalt toimetada kui puutepaneeli või trackpointi (see hiirenupuke keset klaviatuuri) kasutamine. Aga millist hiirt valida?

Toome välja hiirte erinevad põhifunktsioonid, mida silmas pidada ja lugemist lõpetades saad teha juba teadliku valiku hiire osas. Kõige odavamat me üldiselt ei soovita töötegemiseks. Keskmises hinnaklassis olevad hiired katavad enamus inimeste vajadusi. 100€ ringi jäävad hiired on juba üliergonoomilised ja sobivad eriti hästi just neile, kes tegelevad pildi-, graafika- või videotöötlusega.

 

Arvutihiirte põhifunktsioonid

•   Ergonoomiline disain

Kui kasutad arvutihiirt päevas mitu tundi, on oluline, et see oleks käe all mugav ja päeva lõpuks poleks käsi pinges, sest see võib igasuguseid randmemuresid tekitada. Hiir peaks käe all olema paraja suurusega – ei liiga suur ega liiga väike.

Kallimate hiirte puhul on rohkem jälgitud käe asendit ja hiire kuju pole päris sümmeetriline. Kui paned oma käe lauale hiire hoidmise asendisse, märkad isegi, et käsi on veidi väljapoole kaldu. Seda silmas pidades on tehtud  näiteks vertikaalsed hiired, mis asetavad käe kätlemisasendisse. Tundub ebatavaline? Pane käsi laual kätlemisasendisse ja tavalisse „hiirehoidmisasendisse“. Kumb tundub käele loomulikum? Neile, kel mure randmega, soovitame julgelt vertikaalset hiirt. On kliente, kes tulevadki neid kohe küsima.

Odavamate hiirete puhul on tehtud sageli ergonoomika osas järeleandmisi ja need ei pruugi olla pikaajalisel kasutamisel nii mugavad. Kui hiirt on vaja aga kodus päevas mõne klõpsu tegemiseks, saavad nad väga hästi hakkama. Töö tegemiseks neid aga pigem ei soovita.

•   Ühenduvus

Tänapäeval pole enam küsimus, kas võtta juhtmega või juhtmeta hiir, vaid kas võtta Bluetooth (BT) hiir või saatjaga hiir. Mis neil vahet on? Saatjaga hiirel on kaasas väike USB-jublakas, mis tuleb arvuti külge panna. BT hiire saab aga ühendada ilma lisavidinateta Bluetooth tehnoloogia abil, mis on eriti hea valik siis, kui kasutad hiirt mitme erineva seadmega.

Kui veel 5 aastat tagasi võis Bluetooth hiire kasutamisel ette tulla ühenduse katkemist, hakkimist või isegi viivitust, siis täna neid probleeme enam pole. Kui see siiski ei tundu veenev, on ka saatjaga hiir väga hea valik – vajalik on vaid, et sülearvutil oleks klassikaline USB-A pesa, kui see puudub, siis on ka USB-C saatjaga hiiri.

Ükskõik kumma tehnoloogia kasuks otsustad, on su laud juhtmetest puhas ja hiire saad mugavalt alati kaasa haarata kui laua tagant lahkud.

•   Aku kestvus ja laadimine

Juhtmevabu hiiri leidub nii patareidega kui ka laetavaid. Patareidega hiir on ideaalne, kui eelistavad mugavust – sa ei pea tegelema hiire laadimisega. Kuivõrd hiired tegevusetult olles lähevad uinuvasse olekusse, kestab ka patarei olenevalt kasutusest 1-2 aastat.

Keskkonnasõbralikumad laetavad hiired kestavad ühe laadimisega mõnest nädalast mitme kuuni. Tühjaks saades piisab USB-juhtmega ühendamisest ning mõnel hiirel saab 1 minutilise laadimisega juba 3 tunni jagu kasutusaega.

•   Vaiksed hiired

Neile, keda häirib hiireklahvide või -rulliku klõbin, on olemas ka vaikseid hiiri. Need sobivad ideaalselt avatud kontoritesse või vaiksesse töökeskkonda. Kui vaiksed on vaiksed hiired, tasub endal järgi proovida. Minul on näiteks kasutusel Logitech M330 hiir, mille nupud on küll vaiksed, aga rullik mitte. Eelistan seda hiirt aga iga kell "klõbisevale" hiirele.

•   Optilised ja laserhiired

Optilised hiired saavad väga hästi hakkama erinevatel mattidel pindadel ja sobivad väga hästi igapäevaseks kontoritööks, kuid erilist täpsust nõudvateks töödeks võib neil tundlikkust väheks jääda.

Laserhiired töötavad muretult kõikidel pindadel, on täpsemad ja sobivad hästi näiteks detailsete graafikatööde tegemiseks. Tavapäraseks kontoritööks võivad nad kohati olla liigagi tundlikud ja ka nende hind on kõrgem.

 

Kolm hiiresoovitust

•   Rahakotisõbralik valikDell MS3320W Bluetooth hiir

Rahakotisõbralik valik, mis saab oma tööga hästi hakkama. Võimalik ühendada nii läbi Bluetoothi kui ka saatjaga. Istub käe all päris hästi, nupud klõbisevad, aga rullik on vaikne. Töötab AA patareidega, mis kestavad kuni 3 aastat.

•   Optimaalne valik kontorisse Logitech M705

Stiilne saatjaga laserhiir, millel on väga pikk aku kasutusiga (kuni kolm aastat) ja mugav ergonoomiline disain. Lisaks on sel võimalik programmeerida endale 5 nuppu vajalike kiirkäskluste jaoks (nt brauseriakende avamiseks või täisekraani peale lülitamiseks).

•   Premium valikLogitech MX Master 3S

Ääretult mugav ja ergonoomiline hiir programmeeritavate nuppude ja ülima täpsusega. Vabalt liuglev kerimisrullik võimaldab kerida 1000 rida sekundis, olles ise samal ajal täiesti hääletu. Pöidlatoes peidab end viipamisnupp, mis võimaldab teha mugavalt erinevaid tegevusi (nt hoides nuppu all ja lohistades hiirt üles/alla saab reguleerida helitugevust). Sobib väga hästi inimesele, kes otsivad väga head ergonoomikat, kohandamisvõimalusi ja täpsust.

 

Loodetavasti said siit piisavalt abi ja mõtteid, et hiire valimine sujuks lihtsalt. Kui siiski jäid veel kahtlema milleski, siis võta meiega julgelt ühendust – helista, kirjuta või küsi siitsamast chatist.

 

Eelmine artikkel:
Järgmine artikkel:
Tahad olla esimene, kes meie uutest artiklitest ja pakkumistest teada saab?
Liitu meie igakuise uudiskirja saajate seltskonnaga. Jää nii kauaks, kui ise soovid.