Igikestev vaidlus: kumb on parem – Mac või Windowsiga sülearvuti?

Igikestev vaidlus: kumb on parem – Mac või Windowsiga sülearvuti?
1. november 2023 Uuendatud Laen...

Tänapäeval on sülearvuti oluline töövahend, mis ei aita sul mitte pelgalt tööd teha, vaid ka oma eesmärke saavutada. Usaldusväärne ja töökindel sülearvuti on niisiis hädavajalik sõltumata sellest, kas oled turul juba pikalt tegutsenud või alles alustav ettevõtja.

Äriklassi sülearvutite maailma valitsevad eeskätt Apple, Dell, Lenovo ja HP. Üks neist – Apple – on ilmselt paljudele eriti ihaldusväärne sülearvuti ja ilmselt on sinulgi vähemalt korra peast läbi käinud küsimus, kas see võiks ka mulle sobida.

Kõrvutame seekord ikoonilise Apple MacBooki Windowsi peal töötavate äriklassi sülearvutitega  Lenovo, Dell ja HP. Võrdlesime nende riistvara, tarkvara, hinda ja valikut, arvuti täiendamisvõimalusi, turvalisust ja üleminekut uutele mudelitele. Meie eesmärgiks anda ülevaatlik pilt, mis hõlbustaks ühe või teise kasuks teadliku otsuse tegemist.

 

1. Riistvara

Riistvara on iga sülearvuti põhielement, mis määrab selle jõudluse, töökindluse ja pikaealisuse.

        • Apple MacBook

MacBookid on tuntud oma tugeva ehituse, elegantse disaini ja kõrge resolutsiooniga Retina-ekraani poolest. Maitsekas, võimekas ja vastab ka kõrgeimatele ootustele.

Küll võib aga Maci puhul piiratud ühenduste hulk ja vähesed mudelite valikuvariandid võrreldes Windowsipõhiste masinatega olla üheks põhjuseks just viimaste poole vaadata.

        • Lenovo, Dell ja HP

Nii Lenovo, Dell kui ka HP pakuvad oma valikus väga vastupidavaid ja ilusa välimusega sülearvuteid. Põhimõtteliselt võid valida endale mis iganes sisu ja võimsusega arvuti, mida hing ihkab ja eelarve lubab.

Sageli on neil ka suurem ühenduste valik, mis võimaldab erinevaid seadmeid muretult arvutiga ühendada. Paljudele on oluline ID-kaardi pesa, mis on enamus äriklassi läpakatel ka olemas.

 

2. Tarkvara ja ühenduvus teiste programmidega

Tarkvara mõjutab oluliselt sinu igapäevast tööd sülearvutiga ja ootused sujuvaks töötegemiseks on tõusnud väga kõrgele – ideaalis võiks info liikuda erinevate seadmete ja ka programmide vahel veatult.

        • Apple MacBook

Apple operatsioonisüsteemi võib täiesti põhjendatult kiita – see on intuitiivse, kasutajasõbralik, stabiilse väljanägemisega ning ühildub sujuvalt ka teiste Apple'i seadmetega. Kirjutad meili arvutis, vajad sinna juurde pilti  - pole probleemi, teed selle telefoniga ära ja hetke pärast on see juba arvutis meilile lisatud.

Apple sülearvutite kasutajamugavus on midagi, mis väärib tegelikult eraldi rõhutamist. Kogu süsteem on loogiline ja intuitiivne – kõik on täpselt seal, kus sa neid loodad leida. Ja tehtud töö ei kao ootamatult ära.

Teiste seadmetega ja toodetega MacBookid siiski nii sujuvalt alati ei ühildu ja vigu võib tulla välja ka siis, kui Apple on lubanud „laitmatut“ ühenduvust.

        • Lenovo, Dell ja HP

Windowsiga töötavad sülearvutid pakuvad paljudele kasutajatele tuttavat keskkonda – oleme neis tegutsenud suuresti juba kooliajast saadik. Kuigi Windowsi operatsioonisüsteemil on oma vead (kes meist poleks oodanud ootamatult mõne uuenduse tegemise taga või kaotanud kuhugi musta auku oma tehtud tööd), on nende kasutamine (vajadusel Google abiga) sageli meil juba veres.

Windowsi laialdane ühilduvus arvukate tarkvaralahendustega on kindlasti oluline põhjus Lenovo, Delli või HP sülearvuti eelistamiseks – mõned asjad lihtsalt toimivad Windowsiga paremini. Samuti pakub Windows võimalust muudatuste tegemiseks, modifitseerimiseks, kohandamiseks ning väga paljusid detaile saad väga mitmel erimoel muuta vastavalt oma soovidele. Kui vaid oskad.

 

3. Hind ja mudelivalik

Saadaval olevate mudelite mitmekesisus ja nende hinnasildid mängivad teadliku otsuse tegemisel olulist rolli. Kui vajalikud parameetrid, soovid ja hind on silme ees, siis tahaks leida just selle õige.

        • Apple MacBook

MacBookide mudeli- ja sisuvalik on võrdlemisi piiratud. Muideks, kui oled nõus veidi kauem ootama, saad panna ka endale sobiva Maci kokku (vali ise protsessor, SSD, mälu, värv ja klaviatuuripaigutus) ja tellime täpselt sellise mudeli sulle otse tehasest. Kui oodata ei taha, siis tegelikult on piiratud mudelivalik ka positiivne – valik on lihtsam ja hea töövahendi saad kindla peale.

MacBookid on vaieldamatult premium-tooted ja see peegeldub ka nende hinnas. Macbook Air 16GB mäluga algab 1599€ ja Macbook Pro 14 alates 2000€.

        • Lenovo, Dell ja HP

Isegi kui vaatad Windowsiga sülearvutitest vaid äriklassi mudeleid, on selle valik väga lai. Saad valida endale meelepärase disaini ja suurusega, võimsamate ja vähem võimsamate vahel. Samuti on hinnaklass palju laiem kui MacBookidel ning valikust leiab sobiva nii lihtsamaks kui keerulisemaks tööks.

Korraliku äriklassi sülearvuti hinnad algavad 1149€, mis annab MacBookide ees suure eelise

 

4. Muutmisvõimalused ja lisad

Sülearvuti uuendamise või modifitseerimise võimalus võib pikendada selle kasutusiga ja kohanemisvõimet ning tagab selle, et sülearvuti töötab laitmatult ka siis, kui ostust on omajagu aega möödas või uued tööülesanded nõuavad arvutilt suuremat jõudlust.

        • Apple MacBook

Üldiselt on MacBookide uuendatavus piiratud – midagi sinna juurde lisada ei saa. Teisalt on MacBookid juba algselt piisavalt võimsad, nii et nende töökindlus on pikaks ajaks tagatud. Aga jah, MacBookidele sisse ei pääse, sellega tasub arvestada.

        • Lenovo, Dell ja HP

Need sülearvutid pakuvad sageli rohkem sisemisi laiendamisvõimalusi, näiteks saab üsna lihtsalt lisada juurde mälu ja suurendada kõvaketta mahtu, samuti saab lisada juurde sisemise 4/5G modemi.

 

5. Turvalisus ja andmekaitse

Tänasel päeval, kus küberohud varitsevad meid pea iga biti ja baidi taga, on turvalisus ja andmekaitse ülimalt olulised. Ka inimeste teadlikkuse tõus oma andmete hoidmise osas paneb suurema surve igale ettevõttele.

        • Apple MacBook

Apple'i suletud ökosüsteem ja erinevad turvafunktsioonid nagu FileVault2 ketta krüpteerimiseks, Gatekeeper rakenduste kontrollimiseks ja Secure Enclave turvaliseks alglaadimiseks annavad hea baasi turvalisuse tagamiseks MacBookis. Kõrge turvalisuse säilitamiseks on tarvis ka Maci opsüsteemi aeg-ajalt uuendada.

Kui MacBookides kasutatakse kolmandate osapoolte tarkvara, on mõistlik kasutada ka eraldi turvatarkvara.

        • Lenovo, Dell ja HP

Windowsiga töötavad sülearvutitel on kasutusel erinevad sisseehitatud turvafunktsioonid, nagu Microsoft Defender pahavara kaitseks ja BitLocker ketta krüpteerimiseks.

Kuna aga Windowsiga arvutites kasutatakse palju kolmandate osapoolte tarkvara, mille turvatase on varieeruv, on arvutil vältimatult vajalik ka korralik turvatarkvara peale panna.

  

6. Üleminek uutele mudelitele

Sõltumata sellest, millist sülearvutit kasutada, on ühel hetkel vaja see välja vahetada. Parem muidugi varem kui hiljem, sest liiga vana tehnika kasutamine muudab töö oluliselt ebaefektiivsemaks. Vana sülearvuti vahetamine uue vastu on seega vältimatu tegevus.

        • Apple MacBook

Apple'i järjepidev disain ja tarkvara muudavad ülemineku mudelite vahel suhteliselt sujuvaks. Pane lihtsalt uus ja vana seade kõrvuti ning jälgi lihtsaid juhiseid. Tuttav operatsioonisüsteem ja ülimugav andmete üleviimine muudavad kogu protsessi muljetavaldavalt lihtsaks ning saad peagi jätkata oma eesmärkide poole liikumist.

Isiklike eelistuste ülekandmine ühest arvutist teise võib mõnel puhul Apple’l ka olla veidi ebatäpne, kuid ajalugu ning sajad erinevad kasutajad on tõdenud, et sellel tootjal on kontoga ülekantavate isiklike sätete korrektsus lähemal 100-le protsendile kui ükskõik mis teise suurtootja puhul.  

        • Lenovo, Dell ja HP

Ka Windowsil on andmete ümberkolimiseks olemas abimehed nagu Windows Easy Transfer või Laplink PCMover, mis lihtsustavad üleminekut. Samas kui uue arvutiga kaasneb ka uus operatsioonisüsteem (nt Windows 10 asemel 11), võivad erinevused opsüsteemide vahel kaasa tuua ootamatu õppimiskõvera. Samuti tuleb sul ilmselt seadistada veel arvutis uuesti mõningaid oma eelistusi.

 

Kui kogu see jutt nüüd kokku võtta, siis on nii Macidel kui ka Windowsil töötavatel Lenovotel, Dellidel ja HP-del oma head ja vead. Kui hindad rohkeid valikuvõimalusi (nii välimuse kui sisu osas) ja laia hinnaskaalat, vaata julgelt Lenovo ThinkPadi, Dell Latitude või HP EliteBookide poole.

Kui aga erinevate mudelite virr-varris orienteerumine ajab sul pea sassi ning tahad lihtsalt üht töökindlat ja usaldusväärset sülearvutit, milles ei pea pettuma, siis vaata üle Apple MacBookide valik.

Eelmine artikkel:
Järgmine artikkel:
Tahad olla esimene, kes meie uutest artiklitest ja pakkumistest teada saab?
Liitu meie igakuise uudiskirja saajate seltskonnaga. Jää nii kauaks, kui ise soovid.