Me kasutame sellel lehel küpsiseid. Külastades lehekülge nõustud küpsiste kasutamistingimustega. Küpsistest saad loobuda, muutes kasutatava seadme veebilehitseja seadistusi. Loen edasi
Ekraanide sinine valgus ja selle eest kaitsev Low Blue Light tehnoloogia
Avaldatud: 09.02.2023 / kirjutas: Kristjan Kukkur
Tänapäeval on meie igapäevane elu järjest enam seotud erinevate ekraanidega - nutitelefonid, monitorid, sülearvutid, tahvelarvutid.
Järjest on kasvanud ka aeg, mida kasutaja veedab ekraanide ees - päeval tööl arvuti tagatööd tehes, õhtuti tund-paar televiisorit vaadates ja terve päeva jooksul nutitelefoni kasutades. Mitmed uuringud on toonud välja, et üle 30% inimestest kasutab ekraane üle 9 tunni päevas ja ligikaudu 15% inimestest lausa 12-14 tundi päevas. Selline kasutamine seab aga meie silmad suure koormuse alla ja võib põhjustada erinevaid silmadega seotud probleeme. Üks ohutegur on seejuures kahjulik sinine valgus.
Sinise valguse kahjulik mõju
Sinise valguse kahjuliku mõjuga puutume kokku igapäevaselt. Suurim sinise valguse allikas on päikesevalgus, kuid sinist valgust kiirgavad ka ekraanidega elektroonika seadmed - monitorid, süle- ja tahvelarvutite ekraanid, nutitelefonide ekraani, televiisorid jne.
Valgus, mida inimene suudab nähtava valguse spektrumist näha, on tegelikult segu seitsmest erinevast värvist, mis on erinevate lainepikkustega. Sinisel valgusel (HEV – high energy visible light), on neist kõige lühem lainepikkus, mistõttu toodab sinine valgus neist suurimat kogust energiat. Suur energia kogus on aga põhjus, miks sinine valgus põhjustab silmades ka kõige rohkem pinget. Sellepärast on silmade hoidmise mõttes oluline kasutada ekraane, millel on kahjulikku sinist valgust vähendatud.
Ohtliku ja ohutu valguse lainepikkused. Low Blue Light tehnoloogiat kasutavates monitorides on sinise valguse kahjulik osa eemaldatud.
Monitori tootjate lahendused sinise valguse vähendamiseks
Monitoride tootjad kasutavad ekraanidel peamiselt kahte tüüpi lahendust sinise valguse vähendamiseks - tarkvaralist ja riistvaralist.
Tarkvaraline lahendus
Tarkvaralise lahenduse puhul on ekraanil lihtsalt siniseid toone nö "maha keeratud". Seetõttu kuvab monitor alles jäänud värvitoone soojemalt ja ekraani pilt paistab kollakam. Selline lahendus sobib peamiselt kasutajatele, kes töötavad enamasti kas dokumentide, arvutustabelitega või kasutavad monitori lihtsalt uudiste lugemiseks ja sotsiaalmeedia kasutamiseks ning kes ei oota ekraanilt väga täpseid värve. Monitori kasutaja saab selle funktsioon soovi korral manuaalselt sisse lülitada.
Delli monitoride puhul tuleb monitori menüüst üles otsida ja valida “ComfortView” ja Lenovol “Low blue light”. Teise variandina saab funktsiooni sisse lülitada Dell monitori puhul läbi Display Manager rakenduse ja Lenovo puhul Display Control Center kaudu.
Dell kasutab selle lahenduse puhul monitoridel nimetust ComfortView ja Lenovo nimetust Eye comfort.
Tarkvaralise Low Blue Light (vasakul) lahenduse puhul paistavad värvid kollakamad. Paremal võrdluseks riistvaraline Low Blue Light lahendus.
Riistvaraline lahendus
Riistvarapõhise lahenduse puhul on kahjulikku sinist valgust vähendav filter monitori ekraani juba sisseehitatud. See tehnoloogia vähendab selektiivselt sinist valgust ja hajutab selle üle valgusspektri. Tänu sellele tagatakse täpne värvide edastamine, mis vastavad kõrgetele sRGB ja DCI-P3 värvigamma standarditele. Selline lahendus sobib ka täpsemaid värve nõudvateks graafika- ja videotöötluseks.
Enamus monitoride tootjatest (sealhulgas ka Lenovo) kasutavad riistvaralise lahendusena TÜV Rheinland sertifikaati Eyesafe®. Delli monitoridel viitab riistvaralise lahenduse olemasolule nimetus ComfortView Plus.
Tänapäeval on enamusele uutest Delli ja Lenovo monitoridest juba sinist valgust vähendav filter ekraanidesse sisseehitatud ning ise midagi ekstra seadistama ei pea.
Riistvaraliselt vähendatud sinise valgusega monitoride valiku leiad siit.
Loe siit veel artikleid:
Parimale töötajale vali parim sülearvuti ja monitor
Parimad äriklassi sülearvutid aastal 2023
Kasutatud sülearvuti — kas mõistlik valik?
Kuidas valida kontorisse monitori?
Ekraanide sinine valgus ja selle eest kaitsev Low Blue Light tehnoloogia
5 põhjust, miks eelistada äriklassi sülearvutit
4 küsimust, mida enne sülearvuti doki ostmist läbi mõelda
Lähed sülearvutiga metsa, suvilasse või reisile – mida silmas pidada?
7 nippi, mis teevad Windows 11 kasutamise meeldivamaks
Sülearvuti (üli)õpilasele — pigem kasutatud ja korralik kui uus ja odav