7 nippi, mis teevad Windows 11 kasutamise meeldivamaks

7 nippi, mis teevad Windows 11 kasutamise meeldivamaks
21. juuni 2023 Uuendatud Laen...

Juba 2021. aastast väljas olnud ja pea iga uue arvutiga kaasas olev operatsioonisüsteem Windows 11 on asi, millest ei pääse. 

Mõnes Windows 10 kasutajas võib see tekitada vastumeelsust, mõni naudib uusi väljakutseid. Igal juhul võiks see üleminek olla võimalikult valutu. Siit leiad mõned kasulikud nõuanded, kuidas uus süsteem enda jaoks paremini tööle panna. 

 

1. Start nupp õigele kohale

Windows 11 esmalt kasutades märkad kindlasti, et „Start“ nupp on oma asupaika muutnud. Kui eelnevalt on ta paiknenud alati all vasakul nurgas, siis nüüd on ta järsku keskel.

Kui sulle see muutus kohe üldse ei meeldi, siis tegelikult on selle tagasi õigele kohale paigutamine üsna lihtne.

Selleks mine: Start (Windowsi ikoon) > Sätted (Settings) > Isikupärastamine (Personalization) > Tegumiriba (Taskbar) > Tegumiriba käitumised (Taskbar behaviors) > Tegumiriba joondus (Taskbar alignment). Sealt saad valida, kas joondada kõik vasakule või keskele.

 

2. Windows eestikeelseks

Kui oled harjunud eestikeelse Windowsiga, siis saad keelevalikut üsna kerge vaevaga muuta.

Selleks mine: Settings > Time & Language > Preferred languages > Add a language > Otsingusse Eesti > Next > Set as my Windows display language > Install.

Seejärel pole muud, kui tee arvutile üks klassikaline restart ja seda uuesti avades on arvuti eestikeelne.

 

3. Uuenduste seaded

Mis saaks tööpäeva hommikul olla veel tüütum kui „suurepärane“ Windowsi uuendus. Vahel võib lausa jääda mulje, et arvuti nagu meelega sooviks valel ajal uuenduseks restarti teha.

Selle vältimiseks saab tegelikult seadetes valida enda „Aktiivse aja“ ehk aja, millal arvuti võiks taaskäivitust mitte teha. Võimalus on ka usaldada süsteemi vaikesätteid, kus süsteem ise hindab sinu arvutikasutuse põhjal sinu aktiivset aega ja planeerib restardi selle järgi.

Aktiivse aja muutmiseks mine: Sätted (Settings) > Windows Update > Täpsemad suvandid (Advanced options) > Aktiivne aeg (Active hours).

 

4. Arvuti puhkerežiimi ehk „Sleep“ hoiatus!

Iseenesest tundub ju tore, et Microsoft on andnud võimaluse uuendused peale panna enda valitud mitteaktiivsel ajal ja enam ei pea uuenduste laadimise ajal ringlevaid pallikesi lugema, et arvutisse pääseda. Aga sellel on ka oma varjukülg.

Nimelt proovib Windows teostada lihtsamate uuenduste installeerimist salaja unerežiimi ajal. Probleem tekib aga siis, kui sa juhuslikult oled sülearvuti kasutaja ja ei hoia oma rüperaali alati laual. Näiteks paned selle koju viies sülearvutikotti.

Kui sülearvuti aga seal kotis otsustab uuendust installida, siis tulemuseks on ülekuumenemine. Halvemal juhul komponentide surm. Selleks soovitame sülearvuti enne kotti pistmist pigem välja lülitada ja jätta „Sleep“ režiimi vaid siis, kui sülearvuti jääb lauale.

 

5. Draiverite uuendamine

Lisaks Windowsi uuendustele võib olla arvutil vajalik teha draiverite (lihtsalt öeldes on draiver riistvara kasutusjuhend tarkvarale) uuendusi. Sellega saavad tihtipeale paljud jaburad tarkvaralised probleemid lahenduse.

Kui ennevanasti oli draiverite uuenduseks vaja läbi kammida arvuti tootja lehti, siis nüüd on Windows 11-ga see lihtsamaks tehtud. Nimelt suudab nüüd Windows Update leida ise vajalikke draiverite uuendusi, kuid nende uuendamist ta tihtipeale ise ei tee.

Selleks, et leida draiverite uuendused mine: Windows Update > Täpsemad suvandid (Advanced options) > Valikulised värskendused (Optional updates).

 

6. Virtuaalne töölaud

Hea lahendus töö ja eraelu asjade eraldamiseks on virtuaalne töölaud (Virtual Desktop).

Sellega tekitab Windows sinu töölauast puhta koopia, kus saad tegeleda muude asjadega, nii et töö- ja eraelu asjad omavahel segamini poleks. Nii saad ühel töölaual rahuliku südamega lahti jätta uute jooksutossude valimise või lapsele laagrikoha valimis ja teisel tegeleda ainult tööasjadega.

Virtuaalse töölaua lisamine on väga lihtne - tuleb vaid korraga vajutada Windows ja Tab nuppu või sülearvutitel puutepaneelil kolme sõrmega korraga üles viibata. Seejärel saad alumisest reast valida „Uus töölaud“ (New Desktop). Samu klahve vajutades saad ka kiirelt oma töölaudade vahel valida.

 

7. Akende kiire peitmine

Arvatavasti on sinulgi tekkinud olukordi, kus soovid ekraanil olevad aknad korraga peitu panna. Kasvõi selleks, et töölaualt mingi fail valida. Windows 11-l on kolm mugavat nippi, kuidas seda teha.

Kiireim viis sülearvutitel on puutepaneelil kolme sõrmega korraga alla libistamine, see paneb kõik lahti olevad aknad alla peitu. Nende taastamiseks tuleb lihtsalt kolme sõrmega üles viibata.

Teine võimalus on hoida hiirega ühest akna ülemisest reast kinni ning raputada, see paneb kõik teised aknad alla peitu ja jätab lahti vaid hiirega kinni hoitud akna.  Mõnel Windows 11 versioonil tuleb see funktsioon esmalt tööle seada. Kui sinul akna raputamine mingit efekti ei loo, siis mine: Sätted (Settings) > Süsteem (System) > Multitegumtöö (Multi-tasking) >  Akna raputamine tiitelribast hoides (Title bar window  shake).

Kes aga armastab klaviatuurikombinatsioone kasutada, siis vajutades korraga Windows ja Home klahvi jõuab sama tulemuseni.

Eelmine artikkel:
Järgmine artikkel:
Tahad olla esimene, kes meie uutest artiklitest ja pakkumistest teada saab?
Liitu meie igakuise uudiskirja saajate seltskonnaga. Jää nii kauaks, kui ise soovid.