Mida uut pakub 2023. aasta Dell Latitude?

Mida uut pakub 2023. aasta Dell Latitude?
15. august 2023 Uuendatud Laen...

Delli kuulsaim äriklassi seeria Latitude on saanud aastal 2023 uuenduse ja uued mudelid on jõudnud ka Eestis müügile.

Võtsime kätte ja proovisime-testisime ise ära, mis siis on muutunud võrreldes 2022. aasta mudelitega. Tahad ka teada, millega Dell siis tänavu üllatab?

 
Latitude 5000 seeria
Võrreldes teiste tootjatega on Dell juba kolmandat aastat järjest valinud Latitude 5000 seeria (ehk siis mudelitel 5440 ja 5540) disainis turvalise suuna ehk pole võtnud riske väliste muudatustega.

Muu hulgas on Dell  korpuse ning ekraani kuvasuhte 16:9 peale jätnud. Iseenesest pole see halb valik – sama disain on ennast tõestanud oma vastupidavusega ja tegemist on hinnatud sülearvuti mudelitega. Samas teiste tootjate sülearvutite kõrval näib see Delli mudel veidi igava disainiga. 

2023. aasta 5000 seeria võrdlus eelkäijaga

Plussid

 • Pisut võimsam
 • Parem jahutus
 • Vaiksem

Miinused

 • Sama “igav” disain
 • Vana 16:9 suhtega ekraan
 • Väiksem akukestvus

Mis on muutunud?

 • Protsessor – Nii nagu teistelgi tootjatel on ka Delli sees uued 2023. aasta protsessorid ehk Inteli 13. põlvkond. Kuna ka Intel pole tänavu väga vaeva näinud uuendustega, on võrreldes eelmise generatsiooniga võimsuse vahe ainult kuni 13%. Seda vahet väga ei tunnetagi. Näiteks Inteli 12. ja 11. generatsiooni protsessorite võimsuse vahe oli 50%. Teisalt on see aga hea uudis, sest Latitude 5000 seeria sülearvutid on nüüd sisuliselt samad arvutid, aga soodsamad.
 • Jahutus – Suurim vahe eelmise Latitude 5530/5430 seeriaga on jahutus, mis on ümber disainitud. Nimelt on arvutile paigaldatud suurem ventilaator, mis tundus eelkäija omast vaiksem. Latitude 5440-l on aga kuuma õhu väljalaske asupaika muudetud. Endise vasakpoolse külje asemel puhub soe õhk tagant välja ehk ekraani lahti hoides puhub õhku mööda ekraani üles – nii suunab sooja õhku arvutist rohkem eemale. Muudatused jahutuses on arvutid ka pisut raskemaks teinud – lausa 30g on juurde tulnud (õnneks seda erinevalt mobiiltelefonist käes tunda ei ole).
 • Aku kestvus -  Asi mida peaks juba miinuseks lugema – eelmine 58Wh suurune aku on nüüd asendatud 54Wh akuga. Delli väitel see kasutuses vahet ei tee, samas nende enda antud numbrid näitavad teisiti. Kui eelneva mudeli aku kestvuseks lubati 17h (säästurežiimis ja ekraani eredus poole peal), siis uuele lubatakse 15h. Tegelikus kasutuses on see number muidugi väiksem ja lubatust enamvähem pool. Aga 8h tööpäeva peaks uue mudeli aku siiski vastu pidama, mis on enamus inimestele täiesti piisav.

 

Latitude 7000 seeria
Erinevalt Latitude 5000 seeriast on vähemalt uus
7000 seeria (7440) saanud täieliku uuenduse – kadunud on lõpuks vanakooli 16:9 kuvasuhtega ekraan ja asemel uus modernne 16:10.

Ka on suure muudatuse läbinud korpus, mis on lõpuks peaaegu täiest alumiiniumist. Ka kõlareid on juurde tekkinud ja lisaks põhja all olevatele on nüüd paigutatud need ka klaviatuuri kõrvale ehk kokku 4 kõlarit, selle tulemusena on ka helikvaliteet automaatselt selgem ja parem. 

2023. aasta 7000 seeria võrdlus eelkäijaga

Plussid

 • Uus modernne disain
 • Uus 16:10 suhtega ekraan
 • Parem jahutus

Miinused

 • 110g raskem
 • Premium mudeli kohta ainult 13% võimsuse tõusu


Mis on muutunud?

 • Korpus - Päris tervet korpust ei kannata metallist teha, sest 4G ja WiFi antennide jaoks on vaja plastikut, kuna läbi metalli raadiolained väga läbi ei taha levida. Nagu Latitude 5000 seeria, on ka 7000 oma kuuma õhu väljalaskeavad liigutanud külje pealt arvuti taha, seda aga ümbritseb plastik. See võib tunduda imelik, kuid selle mõte on takistada kuumuse levimist läbi metalli üle terve arvuti korpuse. Muidugi on metall raskem ja selle tõttu on ka uued mudelid veidi raskemad, aga võiduks on parem kulumiskindlus ja see „premiumi tunne“.
 • Ekraan - Lõpuks hakkab Dellidele jõudma uus ekraanide norm IPS paneel ja 16:10 kuvasuhe. Mida see tähendab? Lühidalt seda, et ekraani kõrgus on pikem, umbes ühe alumise tegumiriba suuruse võrra ja ekraan on ligi 5% suurem. Kasuks tuleb see pea igas toimingus – põhiliselt tähendab see vähem hiirega üles-alla kerimist, sest korraga jääb nähtavale rohkem infot. IPS (In-Plane Switching) paneel aga annab selgema pildi kui eelmine VA (Vertical Alignment) paneel, lisaks näeb ekraani selgelt iga nurga alt lugeda. Loodetavasti järgmine aasta suudab Dell tuua selle standardi ka 5000 seeriale.
 • Aku - Ka 7000 seerial on aku kestvus pisut väiksemaks läinud, kuid kadu on väiksem kui Latitude 5000 seerial – kõigest 1Wh (eelneva 58Wh asemel 57Wh). Delli väitel kasutuses see vahe välja ei tule, kuna uus IPS paneel on pole nii suure energiavajadusega.

Osta või mitte osta?

Latitude 5000 seerial on eelised eelmise aasta mudeli ees pea olematud. Kui sülearvuti tootmisaasta pole sulle oluline, võid rahuliku südamega meilt leida ka veel 5430 või 5530 mudeli ja väga millestki ilma ei jää.

Kuid Latitude 7000 seeriaga on lugu vastupidine – uus 7440 on saanud tõelise uuenduse ja lõpuks tundub ka käe vastas see sülearvuti kvaliteetne. Tead küll, selle premium-toote tundega.

Eelmine artikkel:
Järgmine artikkel:
Tahad olla esimene, kes meie uutest artiklitest ja pakkumistest teada saab?
Liitu meie igakuise uudiskirja saajate seltskonnaga. Jää nii kauaks, kui ise soovid.