Sülearvuti klaviatuurid - mis neis erinevat on?

Sülearvuti klaviatuurid - mis neis erinevat on?
14. august 2023 Uuendatud Laen...

Tõenäoliselt oled märganud, et sülearvutitel on klaviatuurid veidi erinevad ning sageli ei leia näiteks meie erilist Õ-tähte igalt klaviatuurilt.

Kuivõrd eesti keele kasutajaid on maailmas käputäis ja Õ-tähega keeli vähe, ei toodeta nii erilise keele tarbeks just palju õige klaviatuuriga sülearvuteid.

Nii kohtab meie sülearvutiturul palju erinevaid klaviatuuripaigutusi – peamiselt Rootsi, USA ja UK asetusega klaviatuure. Peamine vahe on erinevate keelte tähed, kuid ka mõnede nuppude asupaik ja kuju.

 

Erinevad paigutused

Millise klaviatuuripaigutusega on konkreetne sülearvuti, tähistakse üldiselt lühenditega. Eesti turul on enamlevinud paigutused EST, SWE, UK ja US.

  • Eesti asetusega klaviatuur (EST)

 

Ajapikku on Eesti turg tehnikamaailmas piisavalt tähtsaks saanud ja on üksikuid tootjaid (Dell, tellimisel ka Lenovo), kes teevad meie väikse turu jaoks oma tähtedega klaviatuuri, kus ilutsevad kõik meie täpitähed – Õ, Ä, Ö ja Ü.

Paraku pole see valik üüratult suur, aga sellest ei tasu sülearvuti valikul ennast piirata lasta (ka „valele“ klaviatuuripaigutusele on lahendus, räägin sellest veidi allpool).


  • Rootsi asetusega klaviatuur (SWE)

 

Eestis enim levinud on Rootsi paigutus, kuna on Eesti paigutusele lähim, kuna sisaldab „Ö“ ja „Ä“ klahve. Klaviatuurilt on puudu„Õ“ ja„Ü“ ning märgistamata on ka „Š“ ja „Ž“ tähtede asukohad. Kõik muu oluline on suuresti samas kohas. 



  • Suurbritannia asetusega klaviatuur (UK)

 

Lisaks leidub Ühendkuningriigi ingliskeelse klaviatuuripaigutusega sülearvuteid, kust puuduvad juba meie põhjamaised täpitähed.

Lisaks on paljud sümbolklahvid vahetanud asukohta – nt on sulud tavapärase 8 ja 9 numbriklahvi asemel 9 ja 0 alla pandud, nurk- ja looklevad sulud, küsimärk, plussid-miinused ja semikoolongi saanud uue asukoha.

Samas on UK klaviatuuril “<” ja “>” eraldi klahvidel, mida ihaldavad peamiselt programmeerijad.


  • USA paigutusega klaviatuur (US)

 

USA paigutusega klaviatuur on kõige sarnasem UK klaviatuuriga. Samas on sellelgi omad erisused.

Näiteks on sellel „Enter“-klahv teise kujuga – lühem, aga laiem.  “\“ ja “|“ on muutnud asukohta ja liigutatud „Enter“-klahvi kohale. Ka vasak tõstuklahv („Shift“) on tehtud laiemaks. Nagu UK klaviatuurilgi on sellel „kullinokad“ ehk “<” ja “>” eraldi klahvidel.


Kas klaviatuuripaigutus määrab, millist sülearvutit valida saab?

Tegelikult mitte. Sõltumata sellest, milline on sinu arvuti klaviatuur, saad sellele seadistada trükkimiseks eestikeelse klaviatuuri (Windowsi arvutitel Language and Region). Lihtsalt õigete tähtede ja sümbolite asukoha ülesleidmine võib kohati olla aeganõudev.

Kõige käepärasem on tavakasutajatele üldiselt Eesti asetusega klaviatuur. Sellele on aga väga hea alternatiiv ka SWE ehk Rootsi paigutusega klaviatuur – tuleb ainult meelde jätta Õ ja Ü asukohad. Flexis müügil olevatest sülearvutitest on u 80% EST või SWE klaviatuuripaigutusega.

 

Klaviatuurikleebised on vajadusel abiks

Kes tahab, saab ka tavapärasest erinevad klahvid klaviatuurikleebistega katta – sel juhul paistab kohe silma, kust midagi leiab. Nobedamatel trükkijatel on ilmselt aga tavapärane klahvide asukoht juba käe sees ja pole kleebiseid vajagi.

Küll on klaviatuurikleebistel väike miinus siis, kui sülearvuti klahvidel on all taustavalgustus (meie e-poes on need sülearvutid tähistatud klaviatuuri keele taga lühendiga „BL“ ehk Backlit).

Taustavalgustusega klahve üle kleepides võib pimedas nende väljapaistvus väheneda. Siin tasub aga mõelda, kui sageli on vaja sülearvutit hämaras või pimedas kasutada. Äkki polegi probleemi. :)


Klaviatuuripaigutuste pildid pärinevad Wikipediast.

Eelmine artikkel:
Järgmine artikkel:
Tahad olla esimene, kes meie uutest artiklitest ja pakkumistest teada saab?
Liitu meie igakuise uudiskirja saajate seltskonnaga. Jää nii kauaks, kui ise soovid.