Sülearvuti (üli)õpilasele – pigem kasutatud ja korralik kui uus ja odav

Sülearvuti (üli)õpilasele – pigem kasutatud ja korralik kui uus ja odav
16. august 2023 Uuendatud Laen...

Sülearvuti valimine kooliks ja õppimiseks võib osutuda üsna emotsionaalseks tegevuseks.

Ühelt poolt tahaks, et see oleks praktiline — kerge, aku kestaks kaua, oleks võimekas ja piisavalt suure ekraaniga. Teisalt tahaks, et see oleks ka ilus ega lööks rahakotti põhjatut auku ega peaks kiirlaenu võtma. Ja no kui sellega saaks põnevaid mänge mängida ja filme vaadata, oleks veel eriti äge.

Nii nagu autot valides, ei saa ka siin anda ühest soovitust, et just SEE sülearvuti on parim valik. 

Kui siiski peaksime vaid ühe soovituse andma, siis see oleks see — kui eelarve on piiratud, eelista pigem kasutatud äriklassi sülearvutit uuele odavale sülearvutile. Teed sellega parema investeeringu.

 

1. Sülearvuti kaal ja ekraani suurus

Esimene asi, millele mõelda, on sülearvuti suurus. Suuremate (15-16-tolliste) sülearvutite eeliseks on peale mõnusa ekraani suuruse ka mahukam aku ja numbriklahvistik.

Oluline on aga teada, et suurem aku ei pruugi tähendada pikemat aku kestvust, sest suurem ekraan nõuab ka rohkem voolu. Teine suur miinus on suurematel sülearvutitel ka arvestatavalt suurem kaal (u 300-500g rohkem kui väiksematel). Ja üleüldiselt on ka arvuti mõõtmetelt nii umbes 20% 14-tollistest suurem.

Meie soovitus oleks valida nii kooli kui ülikooli pigem 14-tolline sülearvuti. Sellega küll kaotab numbriklahvistiku ja ka ekraan on tiba väiksem, kuid võit kaalus ja kaasas tassimise mugavuses trumpab selle üle.

 
2. Võimsus ja aku kestvus

Ilmselt ütleks iga (üli)õpilane, et tahaks võimsat sülearvutit. Paraku on aga nii, et võimsus ja aku kestvus käivad käsikäes — mida suurem võimsus, seda suurem ka reeglina arvuti energianälg. Kui pikk aku kestvus ei ole sinu jaoks oluline (vahepeal on võimalus arvutit laadida ja laadija kaasaskandmine ei häiri (jap, see ka kaalub)), siis võid julgelt võimsust eelistada.

Kui on aga oluline, et aku kestaks ilma laadimata terve päeva, siis oleks hea valida kuldne kesktee ja vaadata arvuteid kas Intel i5 või AMD Ryzen 5 protsessoriga. Mõlemal tootjal eelista U-lõpuga seeria protsessorit (näiteks: Intel i5 1335U  või AMD Ryzen 5 PRO 6650U), kuna need on energiasäästlikumad.

Välitda tasuks võimsaid H- ja HX-lõpuga protsessoreid, sest need on ikka üsna näljased ja suudavad akud paari tunniga tühjaks rüübata.

 

3. Hind ja vastupidavus

Kui mõttes hakkab juba pilt silme ette tulema ideaalsest sülearvutist, siis on aeg vaadata otsa sellele, millisesse hinnaklassi sülearvuti peaks jääma.

Sülearvutite hinnad võivad alata paarisajast eurost ja küündida mitme tuhandeni. Millest siis see vahe?

Väga lühidalt – sülearvuti hinna (ja sellega koos ka eluea) määrab selle ehituskvaliteet ja materjalid. Reeglina on nii, et mida soodsam arvuti on, seda soodsamatest ja õrnematest materjalidest ka see arvuti valmistatud on.

Nii rahakoti- kui loodussõbralikum on valida kvaliteetsem arvuti – see lihtsalt kestab kauem.

Kui sülearvuti hinnaklass peaks jääma alla 500€, siis soodsama plastikust kerega sülearvuti asemel soovitame meie kindlasti valida kasutatud äriklassi sülearvuti.

Reeglina on need valmistatud tugevatest vastupidavatest materjalidest ja on mõeldud kestma pikaks ajaks. Samuti peavad need vastu väiksemad kolksud ja kukkumised, mida võib koolis käies ikka ette tulla. Võimsuse poolest saavad need ilusti hakkama kõige peamisega, mis koolitöös ette tuleb: Word, meilindus, brausimine.

 

4. Meie arvutisoovitused (üli)õpilastele

5. Kas Apple MacBook sobib kooliks?

Jah! Isegi väga. MacBook sülearvutid on tunduvalt energiasäästlikumad kui teised. Neil pole probleemiks ühe laadimisega ka mitu koolipäeva vastu pidada. Samuti saab neil kasutada Microsoft Office’it.

Eriti ideaalsed on MacBook Airid, sest tänu õhukesele disainile on nad ka väga kerged ja samas tänu tugevale alumiiniumist kerele väga vastupidavad.

Väikeseks miinuseks on MacBookidel nö klassikalise USB-A pesa puudumine. Vajadus selle järgi hakkab aina enam küll kaduma, kuid mälupulgad ja ID-kaardilugejad kasutavad neid siiani. Lahenduseks on aga siin näiteks just MacBookidele disainitud Satechi USB 3.0/HDMI adapter (sobib ka Windowsiga arvutitele), mille kaudu saab ühendada USB-A pesa vajavad seadmed.

 

6. Aga mänguriarvuti?

Need pole koolis kaasas kandmiseks päris ideaalsed. Mänguriarvutid on disainitud olema võimalikult võimsad ja nagu juba mainisime, siis sellega käib kaasas suur energiatarve. Lisaks on neil kogukam korpus ja loomulikult ka kaal.

Tootjad küll lubavad osadel mänguriarvutitel 8h või enam kasutusaega. Reaalsuses võib selle aga pigem pooleks jagada ja nii võivad need arvutid vabalt ka paari tunniga tühjaks joosta. Suure võimsuse tõttu on mänguriarvutitel ka suured võimsad laadijad, mis võivad kaaluda rohkem kui osad äriklassi sülearvutid üksi.

Kui aga need nüansid ei häiri, siis saavad mänguriarvutid koolitöö tegemisega väga edukalt hakkama.

Järgmine artikkel:
Tahad olla esimene, kes meie uutest artiklitest ja pakkumistest teada saab?
Liitu meie igakuise uudiskirja saajate seltskonnaga. Jää nii kauaks, kui ise soovid.