Legendaarsed Lenovo ThinkPad seeriad E, L, T, P ja X

Legendaarsed Lenovo ThinkPad seeriad E, L, T, P ja X
4. oktoober 2023 Uuendatud Laen...

Maailma suurima sülearvutite tootja Lenovo tuntuim sülearvutite seeria on ThinkPad, mida iseloomustab ülimugav klaviatuur, ikooniline punane TrackPoint ning nende vastupidavusest räägitakse põhjusega legende.

ThinkPadil on viis seeriat ja nende all 15 erinevat mudelit. Ühelt poolt pakub see valikust igaühele midagi, teisalt teeb see ka enda tööks parima sülearvuti valimise mõnevõrra väljakutsuvaks. Võtame ThinkPadi seeriatelt maski maha, et sinu valikut lihtsustada.

 

Legend on sündinud

Aastal 1992 seadis IBM eesmärgiks luua sülearvuti, mis oleks tõsine konkurent tolleaegsetele sülearvutihiidudele Toshiba ja Compaq. Väljakutse juhiks määrati Arimasa Naitoh, kes lõi legendaarse ThinkPad sülearvutite seeria. Härra Naitoh jätkas oma tööd Lenovo asepresidendina ka pärast seda, kui Lenovo IMB-lt ThinkPadi brändi ära ostis.

Tänaseks on Lenovo ThinkPad äriklassi sülearvutid tuntumaid oma klassis ja neid leidub koolidest kuni NASA rahvusvahelise kosmosejaamani välja.

Täna jaguneb ThinkPad viieks peamiseks seeriaks, mida tähistavad tähed E, L, T, P, X ning nende tähtede taga olevad numbrid tähistavad ekraani suurust. Näiteks L14 tähendab, et on L-seeria arvuti, mille ekraan on 14 tolli. Kõik ThinkPad seeria mudelid on testitud USA militaarstandardi MIL-STD 810G järgi.

 

ThinkPad E-seeria

E-seeria on ThinkPadide lihtsaim ja soodsaim seeria, mis on pigem ThinkPadi disainiga koduseeria arvuti kui tõeline äriklassi sülearvuti. Võrreldes teiste tootjate koduseeria arvutitega on tal siiski ülimugav ThinkPadi klaviatuur ning tema turvalisus on tänu ThinkShield tehnoloogiale (tuvastab küberohte ja reageerib neile) suurem.

E-seeria mudelid on mõeldud rohkem koduseks kasutuseks ja inimestele, kes soovivad saada soodsalt ThinkPadi disainiga sülearvutit ilma kallite äriklassi arvutite omadusteta (nagu ID-kaardilugeja ja 4G modemi lisamisvõimalus). Selle seeria sülearvutite ekraan pole ka väga suure eredusega (max 300nit) ehk päikese käes ei saa seda kasutada.

E-seeria mudelite korpus on valdavalt valmistatud plastikust, kuid korpuse põhi on uutel mudelitel alumiiniumist, mis teeb arvuti veidi kergemaks ja ka vastupidavamaks. Küll aga pole selle seeria mudelite ekraanihinged nii tugevast materjalist kui teistel ThinkPadidel. Nii võib bussi- või rongisõidul sülearvutiarvuti ekraan veidi väriseda.

Garantii pikkus on neil mudelitel enamasti 1 aasta, osadel 2023. aasta mudelitel ka 2 aastat.

Kokkuvõttes on Lenovo teinud korraliku soodsa arvuti, kuid hoidnud kõige pealt kokku, kus võimalik, et hind tuleks soodsam.

 

ThinkPad L-seeria

L-seeria on ThinkPadide soodsaim äriklassi sülearvuti. Tal on olemas kõik äriklassi sülearvutitele tavapärased ühendused, mis E-seerial puuduvad – ID-kaardi lugeja, 4G lisamise võimalus ning mälukaardilugeja.

Selle seeria sülearvutite suureks plussiks on kuni 64 GB lisamälu paigaldamise võimalus (sõltuvalt konkreetse arvuti konfiguratsioonist või protsessorist), mis on eriti vajalik just suurte tabelitega töötamisel.

L-seeria sülearvutid on valmistatud peamiselt kergest, kuid vastupidavast polükarbonaadi (PC) ja ABS plastiku segust.

Võrreldes E-seeriaga on L-seeria mudelitel täna veel vanakooli 16:9 ekraani kuvasuhe. See iseenesest ei ole midagi halba – lihtsalt kõik ülejäänud ThinkPadi mudelid on läinud üle kuvasuhtele 16:10, kus ekraanile mahub korraga veidi rohkem infot.

Põhimõtteliselt on L-seeria sülearvuti selline ehe kontoriarvuti, mis saab hästi hakkama kõige tavalisega, mis kontoris ette tuleb – Word, Excel, meilindus ja brauserite kasutamine.

ThinkPad L14 sobib hästi, kui soovid sülearvutit vahel kontorist ka kaasa võtta, aga enamasti on sul kasutada väline monitor. Kui oled harjunud kasutama numbriklahvistikku ja pead saama sageli hakkama vaid sülearvuti ekraaniga, siis on L15 väga hea mudel.

 

ThinkPad T-seeria

T-seeria arvutid on ThinkPadide populaarseim seeria – tõeline äriklassi tööloom, mis on valmistatud vastupidavatest materjalidest nagu süsinikkiud, klaasfiiber, magneesium ja alumiinium. Selles kasutatud premium materjalid annavad selle seeria arvutitele tugevuse ja vastupidavuse. 3-aastane garantii aga meelerahu pikaks ajaks.

Erinevalt eelmisest kahest seeriast (E ja L) on T-seeria ThinkPadidel valikus ka eredamad ekraanid (kuni 400nit), nii et saad sellega tööd teha ka eredamas keskkonnas. Ka on ta kaalult kergem kui E- ja L-seeria sülearvutid (1,22-1,83kg vs 1,4-1,97kg).

Kui küsida, kellele me T-seeria sülearvuteid soovitaksime, siis põhimõtteliselt kõigile. Ta on lihtsalt niivõrd universaalne, turvaline kaasas kanda, vastupidav ja piisavalt kerge.

Kõige kergem mudel T-seerias on ThinkPad T14s („s“ mudelinimes tähistab „slim“-i). Õhukese disaini tõttu pole T14s mudelitel võimalik operatiivmälu vahetada, kuna mälu on emaplaadile joodetud. Samas on korpuses olemas ID-kaardilugeja, tavapäraselt meile tuntud USB-A pesad, täissuuruses HDMI pesa ja ka dokkimiseks mõeldud USB-C pesad. Kui pead oluliseks operatiivmälu suurendamise võimalust, siis vaata ThinkPad T14 mudelit.

Suurema ekraaniga on olemas ThinkPad T16 mudel. Kui sellele veel eraldi graafikakaardi ka juurde lisad ja valid eriti vinge sisuga eksemplari, sobib see ka nõudlikumateks graafikatöödeks.

 

ThinkPad P-seeria

P-seeria mudelid on mõeldud mobiilseteks tööjaamadeks, kasutusel on võimsamad protsessorid ja enamus mudeleid on saadaval eraldiseisva graafikakaardiga. Parim valik, kui sinu tööks on pildi- video- või graafikatöötlus või vajad suuremat arvutusvõimsust. Sülearvutid on valmistatud samadest materjalidest nagu T-seerialgi – kvaliteetsed, tugevad ja vastupidavad, samas võimalikult kerged.

P14s ja P16s on sisuliselt samad mudelid, mis T14 ja T16, lihtsalt eraldiseisva graafika võimalusega. See tekitab paljudes klientides segadust, et miks nad siis P-seeria alla on pandud, aga samas saavad nad lihtsama graafikatööga väga hästi hakkama. Võimsad ja õhukesed.

ThinkPad P1 on 16-tollise ekraaniga tööjaam, mis on tehtud võimalikult võimas ja kerge. Ilus on ta tõesti, aga siin peitub ka väike miinus – see arvuti läheb suurema koormusega kuumaks ja jahutus sahiseb enamus aega. See ei ole midagi ebatavalist, aga vajab siiski äramainimist. ThinkPad P1 ekraan on tehases kalibreeritud vastavalt X-Rite® Factory Color Calibration standardile.

ThinkPad P16 on väga korralik tööjaam, mida saab tellida kuni RTX5000 16GB graafikakaardiga. Arvuti on üsna paks, aga korralik jahutus on siin oluline ja see lihtsalt võtab ruumi. Ekraani valikuid on palju ja kõik on tehases kalibreeritud.

 

ThinkPad X-seeria

X-seeria tähistab Lenovo ThinkPad valikus kõige kergemaid ja lihtsamini kaasaskantavaid mudeleid (1,09-1,38 kg).

Enamus X-seeria arvutitest on valmistatud ülimalt vastupidavast, kuid kergest süsinikkiust, mida kasutatakse nii lennunduses kui eksootilistes sportautodes. Tegemist on materjaliga, mis on sama tugev kui teras, kuid kerge nagu plastmass.

Selle kergusele on ohverdatud aga ühenduspesasid, näiteks ei ole neil LAN pesa ja X1 mudelitel puudub ID-kaardi lugeja. Samuti ei ole võimalust arvuti jõudluse suurendamiseks lisada mälu. Olemas on ka peamised USB pesad, HDMI ja kõik juhtmeta ühendamisvõimalused.

ThinkPad X13 on ThinkPad seeriast väikseim mudel, millel on olemas kõik tänapäevased ühendused, sh sisemine ID-kaardi lugeja.

Veel kergemad mudelid leiad ThinkPad X1 Carbon valikust. Need mudelid on äriklassi tipptase – vastupidav, kerge ja täis kõige uuemat tehnoloogiat.

ThinkPad X1 Yoga on 360° pööratava puutetundliku ekraaniga mudel. Kasuta sülearvutina või tahvlina, kuidas sul parajasti vaja on. X1 Yoga sülearvutiga on kaasas ThinkPad Pen Pro pliiats, mis viib su loomingulisuse täiesti uuele tasemele.

Kahtlemata sobivad X-seeria mudelid inimesele, kes liigub palju ringi ning hindab sülearvuti juures kergust ja vastupidavust. Tänu suurepärastele kaameratele ja kuni 4-le mikrofonile saavad videokohtumised X-seeria sülearvutiga uue taseme.


Loodetavasti on sul lihtsam nüüd teha Lenovo erinevate seeriate vahel valikut. Veel detailsemaks ülevaateks lisame siia ka tabeli, kus erinevused mudelite kaupa näha (andmed 2023. aasta mudelite kohta).

Kui siiski tekib küsimusi, siis kirjuta meile julgelt. Kõik meie müügimehed on pika kogemusega ja Lenovo poolt koolitatud, et sind valikus abistada.


Group-47276-new
Eelmine artikkel:
Järgmine artikkel:
Tahad olla esimene, kes meie uutest artiklitest ja pakkumistest teada saab?
Liitu meie igakuise uudiskirja saajate seltskonnaga. Jää nii kauaks, kui ise soovid.