Kas sülearvuti võiks ostmise asemel hoopis rentida?

Kas sülearvuti võiks ostmise asemel hoopis rentida?
5. oktoober 2023 Uuendatud Laen...

Mõtle korraks kuidas tasute oma ettevõttes kontori- või autokulusid? Kas tasute igakuiseid makseid või olete ostnud välja? Ilmselt olete otsustanud lähtuvalt sellest, kuidas oma ettevõtte raha kõige kasumlikumalt tööle panna.

Paljud riigiasutused ja suuremad ettevõtted on liikunud sinna, et tasuvad ka sülearvutite kasutamise eest igakuiseid makseid, vahetavad need kolme aasta tagant välja ega oma neid. Kas sülearvutite rentimine võiks olla ka väikestel ja keskmistel ettevõtetel otstarbekas valik? Kas see võiks sinu ettevõttele sobida?

Toome sülearvuti rentimise (räägime siin pikaajalisest rendist ehk kasutusrendist) olulisemad plussid-miinuseid välja. 

 

Rentimise eelised

        1. Ettevõtte raha pole IT-tehnika all kinni

Korraliku äriklassi sülearvuti hinnad algavad u 1100 eurost. Kui ühe arvuti puhul ei pruugi selle väljaostmine omavahendite kasutamist oluliselt mõjutada, siis juba kolme sülearvuti samaaegsel ostmisel tuleks ettevõttel oma raha kinni panna vähemalt 3300€ jagu. 20 töötajaga ettevõttes võib IT-seadmete (sh monitoride) all kinni olla vähemalt 25 000€.

1100-eurose sülearvuti kuumakse rentides (ilma kindlustuseta, saab ka kindlustusega) tuleb u 34€, kolme sülearvuti peale 102€ kuus. Vaba raha jääb ettevõttele samal kuul veel muuks otstarbeks kasutada 3198€.

Sinu otsustada jääb nüüd vaid see, kuidas seda ülejäänud ressurssi kõige paremini ettevõttes kasumi saamiseks tööle panna – näiteks teha turundust või võtta kasutusrendile veel mõni ettevõtte tegevuseks vajalik seade.

       2. Võimalus kasutada parimat tehnoloogiat

Vahel ei võimalda ettevõtte rahaline seis või muud ärilised otsused hetkel suuremat rahasummat võimsa, kuid ettevõtte tööks vajaliku sülearvuti alla panna.

Sellisel juhul võib just rentimine hädast välja aidata – 2500€ maksva võimsa sülearvuti saaks rentida 79€ eest kuus. See lahendus võib olla hea näiteks just ettevõtlusega alustamisel. Saad olla kindel, et valisid enda tööks parima sülearvuti, tegemata kompromisse töötegemise efektiivsuse või mugavuse arvelt. Või siis jällegi ettevõtte rahaliste ressursside efektiivseks kasutamiseks – üle 2400€ on võimalik panna kohe teisel viisil tulu teenima.

        3. Aitab sülearvuti õigel hetkel ära vahetada

Üldiselt võetakse sülearvuteid rendile 3 aastaks. Selle aja jooksul saab üldiselt kindel olla, et äriklassi sülearvuti töötab muretult (koduseeria sülearvutitel on see muretult töötamise aeg oluliselt lühem).

Sülearvutit pikemalt kasutades hakkavad tekkima erinevad probleemid (programmid ei jookse, aku ei pea jne), mis kulutavad uskumatult palju aega.  See on aeg, mil sina või sinu töötaja ei tegele ettevõttele kasumi toomisega ehk puhas maha visatud raha (5-minutiline kulu päevas probleemiga tegelemisele on u 500€ lisakulu aastas).

Sülearvutit rentides on kindel, et sul on rendiperioodi lõpus uut sülearvutit tarvis – muidu pole sul lihtsalt millegagi enam tööd teha. (Okei, tegelikult saad rendiarvuti jääkväärtusega ka välja osta ja sama edasi kasutada. Töötegemise efektiivsuse huvides on siiski mõistlikum võtta kasutusele uus sülearvuti.)

Igal juhul annab rendiperioodi lõpp sulle märku, et on aeg sülearvutit vahetada. Sülearvuti õigeaegsel vahetamisel on veel lisaboonus – sina ja su töötajad on rahulolevamad uue tehnikaga töötamisel. Ja tunnevad, et neid ja nende tööd hinnatakse.

        4. Parem ülevaade kuludest

Igakuine rendiarve annab sulle parema ülevaate ettevõtte igakuistest väljaminekutest ja võimaluse oma rahavooge paremini planeerida. Näed oma kuu kulud ja tulud kasumiaruandest ära ning saad informeeritud otsuseid teha.

Samuti ei seisa sa iga 3-5 aasta tagant otsuse ees, kas uute sülearvutite soetamine mahub eelarvesse ära või peab neid jupi kaupa ostma.

        5. Ei pea tegelema vanade sülearvutitega

Omal moel on pluss seegi, et rentimise korral ei pea tegelema ettevõte vanaks jäänud sülearvutile uue peremehe leidmisega.

Rendiperioodi lõpus tegeleme vana sülearvutiga meie. Sina saad nautida uue sülearvutiga töötamist ja mingit kola ei kogune kontorinurka ega pea valima, kellele see ära anda.

 

Rentimise miinused

        1. Hind

Enamus ettevõtteid toovad miinusena välja hinna ja küsivad väga õige küsimuse ”Miks ma pean maksma intressi, kui ma saan arvuti välja osta ja sel juhul hoian kokku?”.

Tõepoolest – lihtne matemaatika näitab, et rentides tuleb 1100-eurose sülearvuti koguhinnaks 1224€. Lisaks jääb arvuti rendileandjale, mille jääkväärtus perioodi lõpus on 15% 165€. Kui arvuti jääkväärtusega veel välja osta, siis tuleks sama sülearvuti hinnaks 1389€.  Kokku läheb see maksma 289€ rohkem kui ostes. Täielik röövimine päise päeva ajal!

Siin on aga võimalik asja vaadata ka teise mätta otsast. Kõiki muid ettevõtte kulusid vaadatakse üldiselt kuumaksena – kontoriüür, autoliising ja palgakulu.

Ükskõik, mis arvutus viia 3 aasta peale, on summa väga suur ja tekib soov selle pealt kokku hoida. Näiteks kui kontori rent on 3000€ kuus, teeb see kolme aastaga üle 100 000€. Töötaja 3 aasta keskmine palk koos kõikide maksudega teeb 90 000€. 32 000€ maksvat sõiduautot 3 aastaks liisides (kuumakse 533€) maksad kokku 35 500€.

Kuigi sülearvuti rentimisel on vahe summaliselt oluliselt väiksem, taandub küsimus selle, kas ettevõte suudab panna rentimisel kasutamata jääva raha suurema tootlusega ise tööle.

        2. Rendilepingu lõpetamine enne tähtaega pole mõistlik

Kui ostad sülearvuti ja soovid selle näiteks aasta pärast maha müüa (selgub, et see sobi enam sulle), siis on see täiesti teostatav.

Kui rendid sülearvuti 3 aastaks ja soovid aasta pärast seda vahetada, siis paraku tuleb kõik rendimaksed lõpuni tasuda. See on üsna ebameeldiv.

Siin tasuks aga kindlasti mõelda, kui tihti on seda seni ette tulnud, et sülearvutit on aasta pärast vaja vahetada.

Oma rolli mängib ka see, kui hästi on sülearvuti algselt juba valitud – meie soovitame alati vaadata veidi tulevikku ja arvestada, et erinevad programmid lähevad kiiresti mahukamaks ja nõuavad arvutilt rohkem. Kui sülearvuti on juba valitud seda silmas pidades, ei tohiks üldjuhul vahetamiseks nii kiirelt vajadust tekkida.

        3. Mõnel sülearvutil tuleb lisagarantii juurde osta

Sülearvutit rentides on oluline, et sülearvutil oleks kogu rendiperioodi jooksul garantii. Kui rendid sülearvuti, millel on 1- või 2-aastane garantii, tuleb lisagarantii hind arvutile juurde (sõltuvalt arvuti hinnast 2-10€ kuus). Sülearvutit välja ostes ei ole lisagarantii ostmine vajalik.

Lisagarantii juurdeostmise vajadust üldjuhul siiski pole, kuna umbes 70% meil müügil olevatest sülearvutitest on juba 3-aastase garantiiga ja nende puhul ei ole lisagarantii juurdeostmine rentimiseks vajalik.

 

Rentida vs osta?

Kokkuvõttes – kui ostad 1100-eurose sülearvuti välja, on selle kulu 3 aasta peale jagades 30,6€ kuus. Kui sama arvuti rendid, maksad 34€ kuus. Vahe niisiis ümardatult 3€ kuus.

Rentimisel on võimalik samal kuul investeerida ca 1060€ muudesse tegevustesse (kasvõi oma äri turundamisse). Ostmise korral oled rahalistest kohustustest sülearvutitesse järgmiseks kolmeks aastaks prii.

Kui vajad tööks võimekat sülearvutit, aga hetkel ei ole võimalik nii suurt summat välja käia, saad selle rentida (nt 2500€ sülearvuti 79€ eest kuus). Kui rentida ei soovi, on tegelikult hea alternatiiv ka kasutatud sülearvutid. Meil leidub ka väga hea hinnaga väga võimekaid kasutatud eksemplare. Või siis valid hetkel veidi vähemvõimekama sülearvuti ja vahetad selle mõne aja pärast parema vastu.

Vahel aitab ka, kui teised kulud kõrvale panna. Näiteks sinu/töötaja teised igakuised kulud:

  • igakuine palgakulu koos maksudega 2500€
  • kontori rent koos lisakuludega, mis enamasti on töötaja kohta u 200-300€
  • kui töötajal on kasutada ettevõte auto, siis selle kulu on vähemalt 500€ kuus.

Enne rentimist mõtle igal juhul läbi, mis aspektid on just sinu jaoks olulisemad ja kaalukamad.

 

Lepingu sõlmimine võtab 5 minutit

Enne kui lõpetame, peame veel ühe müüdi kõrvaldama.

Rentimisel oli kunagi üks oluline miinus – rendilepingu sõlmimise protsess võttis palju aega. Tuli täita avaldus ja esitada värske bilanss, mis ei tohtinud olla vanem kui 3 kuud. Selle koostamine on ettevõttele kulu ja väikse ostu puhul on see üsna mõttetu tegevus.

Nüüd on aga olukord muutunud ja vastuse saab 1 minutiga. Kui positiivne vastus käes, saab klient sõnumi või e-mailiga lingi, kus lepinguga tutvuda ja allkirjastatada.

Kui leping allkirjastatud, saad kohe sülearvuti meilt kätte.

* rentida saab nii kindlustusega kui ilma. Toodud hinnad on ilma kindlustuseta.

 

Eelmine artikkel:
Järgmine artikkel:
Tahad olla esimene, kes meie uutest artiklitest ja pakkumistest teada saab?
Liitu meie igakuise uudiskirja saajate seltskonnaga. Jää nii kauaks, kui ise soovid.