Siin nad on – Intel Ultra ja Intel Arc

Siin nad on – Intel Ultra ja Intel Arc
4. september 2024 Uuendatud Laen... 66 vaatamist

Uusi Intel Ultra protsessoritega sülearvuteid on juba suuremal hulgal turule jõudnud. Kui viimased 12 aastat on Intel vaid muutnud numbreid protsessorites, siis seekord on ka nimi muutunud.

Kui oled üks neist põhjalikest, kes jälgib ka protsessorite võimsust ja tehnilisi näitajaid, siis tahaks ju kindlasti teada, mis nende numbrite taga nüüd peitub.
 
Kuhu kadus „i“? 
Kui varasemalt oli Inteli premium protsessorite täisnimeks Intel Core i, siis nüüd Intel Core Ultra. Tegelikult on Intelil ka olemas soodsamad Intel Core (ilma „i“-ta) protsessorid, aga neid kasutatakse pigem odavamates ja koduseeria sülearvutites. 

Nimevahetusega kaasnes ka generatsiooni lugemise muutus. Kui viimane Inteli protsessoritega sülearvutite generatsioon oli 13, siis nüüd alustati otsast peale esimesest ja see kajastub protsessori esimeses numbris (nt Ultra 5 125U, järgmine põlvkond saab olema ilmselt Ultra 5 225U).

 
Kuhu kadus „P“? 
Kui varasemalt oli Intelil kolm erinevat protsessori seeriat (U-, P- ja H-seeria), siis nüüd on alles jäänud vaid U ja H.  

U-seeria on nagu varasemaltki Ultrabookide ehk õhukeste ja ökonoomsete sülearvutite jaoks. Selle seeria protsessorid sobivad jõudluselt tavaliseks kontoritööks, videote vaatamiseks ja lihtsamaks projekteerimiseks (2D). Need on kõige energiasäästlikumad ja hetkel jagunevad nad kaheks Ultra 5 ja 7 vahel.

Sisuliselt on tegemist ühe ja sama protsessoriga, kus on kokku 12 tuuma: 
  • 2 P (performance) ehk jõudlustuuma (nö põhituumad, mis töötavad parasjagu käsil olevate tegevustega) 
  • 8 E (efficiency) ehk tõhusustuuma (lihtsamate taustal töötavate protsesside, driverite jne tööks) 
  • 2 LP-E (Low Power Efficiency) – madalama tarbimisega tõhusustuuma 
 
Protsessoritel tuleb vahe peamiselt taktsagedusest (GHz), kus võimsamad protsessorid on lihtsalt kõrgema taktsagedusega. Eraldi on veel numbriga 4 lõppevad madalama võimsusega (W) ehk ökonoomsemad madala voolutarbimisega mudelid (Ultra 5 134U ja Ultra 7 164U). Taktsagedust tasub arvestada vaid sama põlvkonna protsessorite vahel, kuna protsessori võimsus sõltub ka tuumade arvust – mida rohkem, seda võimsam protsessor.


Protsessori mudel

P-tuumade arv ja taktsagedus

E-tuumade arv ja taktsagedus

Võimsus

Ultra 5 125U

  2P 4.3GHz

 8E 3.6GHz

15-57 W

Ultra 5 134U

  2P 4.4GHz

 8E 3.6GHz

9-30 W

Ultra 5 135U

  2P 4.4GHz

 8E 3.6GHz

15-57 W

Ultra 7 155U

  2P 4.8GHz

 8E 3.8GHz

15-57 W

Ultra 7 164U

  2P 4.8GHz

 8E 3.8GHz

9-30 W

Ultra 7 165U

  2P 4.9GHz

 8E 3.8GHz

15-57 W 

 

H-seeria alla on nüüd koondatud ka eelnev P-seeria, et inimestele valik lihtsamaks ja selgemaks teha. Kas see nüüd asjad lihtsamaks tegi, on küll kaheldav.

Igatahes on nüüdsest nii tööjaamadel kui tavalistel sülearvutitel sees näiliselt sama võimas protsessori, kuid vahe tuleb neil siiski võimsuse (W) piirangust. Tavalistel sülearvutitel on selleks kuni 64W ja tööjaamadel 115W. Seega kui vajad võimsama protsessoriga sülearvutit, jälgi kindlasti lisaks mudeli nimele ka võimsuse näitajat.

Erinevalt U-seeriast on H-seeria protsessoritel siiski Ultra 5, 7 ja 9 vahel erinevused – nimelt on Ultra 7 ja 9 protsessoritel 2 P-tuuma rohkem kui Ultra 5-l. Lisaks on neil veel suurem kogus vahemälu (cache) - Ultra 5 protsessoritel 18M ning Ultra 7 ja 9 protsessoritel 24M (võrdluseks - U-seeria protsessoritel on vahemälu kõigil 12M). 

 

Protsessori mudel

P-tuumade arv ja taktsagedus

E-tuumade arv ja taktsagedus

Võimsus

Ultra 5 125H

 4P 4.5GHz

  8E 3.6GHz 

 28-64/115 W

Ultra 5 135H

 4P 4.6GHz

  8E 3.6GHz 

 28-64/115 W

Ultra 7 155H

 6P 4.8GHz

  8E 3.8GHz 

 28-64/115 W

Ultra 7 165H

 6P 5.0GHz

  8E 3.8GHz 

 28-64/115 W

Ultra 9 185H

 6P  5.1GHz

  8E 3.8GHz 

 45-115 W 

 

Mis asi on NPU? 
AI ehk tehisintellekt on kuum sõna, mis on nüüd jõudnud ka Inteli protsessoritesse, kus pesitseb NPU ehk Neural Processing Unit. Tegemist on tehisintellekti jaoks mõeldud madala voolutarbimisega protsessori osaga, mis on välja töötatud just AI-ga seotud ülesannete jaoks (nt Copiloti abistamine).

NPU täiendab neid protsessori osasid, mis tegelevad suuremahuliste ja keerulisemate ülesannetega ning võtab enda peale lihtsamad ülesanded, hoides sellega võimsamate osade ressurssi. Näiteks videokõne ajal toimetab NPU tausta hägustamisega ning võimaldab protsessoril keskenduda keerulisematele ülesannetele. NPU-l on ka protsessorist madalam energiavajadus, mille tõttu akut kulub vähem.

Hetkel ongi NPU suurem kasu just protsessori enda energia säästmises ja sealt tuleb ka Ultra protsessoritega sülearvutite pikem aku kestvus.

Siinjuures peab aga ära mainima, et NPU on ainult Intel Ultra nime kandvatel protsessoritel ning puudub tavalistel Intel Core protsessoritel.

 

Mis asi on Intel Arc? 
Intel Arc on integreeritud graafikalahendus, mis sisaldub valitud Intel Ultra seeria protsessorites.

Kui varasemalt oli Inteli integreeritud graafika Iris Xe Graphics G7, mis jagunes kaheks 80EU ja 96EU, siis seekord on neid kolm ning neid eristatakse graafikatuumade (core) järgi.

Inteli väidetel võiks uue Arc graafika võimsus olla eelkäijatega võrreldes topelt, kuid praegusel hetkel testid näitavad pigem tagasihoidliku 10-20%. Seda tõenäoliselt parandatakse aga veel draiverite uuendustega, kuna tegemist on siiski uue arhitektuuriga. 

   • Intel Graphics 4-Core (1.75 – 2 GHz)  graafika on saadaval arvutitel, millel on nõrgema jõudlusega Inteli U-seeria protsessor (nt Ultra 5 125U ja Ultra 7 155U). See on neist tagasihoidlikuim ning ei vääri tegelikult väga uut Intel Arc nime, kuna on üsna sama jõudlusega kui Intel Xe.

   • Intel Arc 7-Core (2.2 GHz)  graafika on saadaval Ultra 5 125H protsessoriga arvutitel.

   • Intel Arc 8-Core (2.25 – 2.35 GHz)  graafika on saadaval aga Ultra 5 135H, Ultra 7 ja Ultra 9 H-seeria protsessoritel.
 
Keeruline on anda mingit soovitust, et milline on neist mingiks tööks parem kui teine, sest nii suurt erinevust neil omavahel pole. Intel Arc 7-core ja 8-Core on paremad kui 4-Core, kuid need ei sobi ilmselgelt nõudlikumate mängude mängimiseks ega 3D-graafikaga tegelemiseks.
  

Kokkuvõte 

Uus Ultra seeria on võrreldes eelkäijatega siiski areng ja samm edasi, eriti just energiasäästlikuse poolest ja kui asja vaakumis vaadata siis on tegemist suurepärase tootega. Aga tasub ka vaadata, mida teevad konkurendid ja seda nüüdsest mitmuses, kuna peale AMD on turule tulnud ka kolmas tegija ehk Qualcomm oma Snapdragon X protsessoritega. 


Eelmine artikkel:
Järgmine artikkel:
Tahad olla esimene, kes meie uutest artiklitest ja pakkumistest teada saab?
Liitu meie igakuise uudiskirja saajate seltskonnaga. Jää nii kauaks, kui ise soovid.