Kuidas olla tööl 42% efektiivsem?

Avaldatud: 18.04.2023 / kirjutas: Kristi Ploom

 

Oled ilmselt isegi märganud, et sülearvuti ekraani taga töötades võtab mõni asi märkimisväärselt kauem aega kui monitori taga. Eriti kui veel pole eraldi hiirt ka. Ja eks see töö tegemine ole omajagu tüütum, sest seda ekraani kasulikku pinda on sülearvutil lihtsalt vähevõitu.  

Paljud inimesed on harjunud töötama 24- ja 27-tolliste monitoridega, mõni ehk isegi üldse ilma monitorita. Dell katsetas töö tegemise kiirust nii sülearvutiga kui erinevate lisaseadmetega (monitor, klaviatuur, hiir) ja nägi selget seost, et lisaseadmetega saab töö kiiremini tehtud.

 

Delli katses tõusis efektiivsus kuni 42% 

Dell viis läbi testi, kus paluti katsealustel täita mitmeid ülesandeid mh Wordis, Excelis ja PowerPointis. Ülesandeid tuli teha erinevas suuruses monitoridega ja kokku kuue erineva komplektiga: 

 • ainult sülearvutiga 
 • sülearvuti ja hiire-klaviatuuriga 
 • sülearvuti, hiire-klaviatuuri ja 24'' monitoriga 
 • sülearvuti, hiire-klaviatuuri ja 27'' monitoriga
 • sülearvuti, hiire-klaviatuuri ja kahe 24'' monitoriga
 • sülearvuti, hiire-klaviatuuri ja 34'' nõgusa monitoriga.  

  Keskmiselt kulus osalejatel üksnes sülearvutiga töötades ülesannete täitmisele 35 minutit. 34'' monitori, hiire ja klaviatuuriga said aga ülesanded tehtud suisa 42% kiiremini – keskmiselt 20 minutiga.  

  Samas tuli välja, et vähemalt 27'' monitori kasutades saab juba töö kiiremini tehtud ning sellest suurem monitor tõstab küll töö tegemise kiirust, aga seda enam mitte nii jõudsalt. 

  Mõnevõrra üllatavalt ehk mõjutas ülesannete täitmise kiirust hoopis see, kui sülearvutile lisaks kasutati eraldi klaviatuuri ja hiirt (efektiivsuse tõus 25%). 

   

  Suure ekraani plussid 

  Võib ju mõelda, et Delli testis on lihtsalt numbrid. Ja statistika, teadagi, ütleb palju ja samas ei midagi. 

  Efektiivsus on aga peidus lihtsas faktis – suuremale ekraanile (millel on ka suurem resolutsioon) mahub lihtsalt rohkem infot. Ja mida rohkem me silmaga korraga näeme, seda kiiremini me asju tajume.  

  Kui tavalisele 24'' ekraanile mahub kenasti ära üks aken, siis 27'' monitorile saab juba mahutada vähemalt kaks akent. 34'' monitorile vabalt ka kolm akent (2x24'' ekraanile mahub ka kolm akent, aga seal võib üks aken jääda kahe monitori vahel poolikuks). Millest see kasu siis täpselt tekib? 

  • Vähem klikke. Kui mitu akent on korraga terviklikult nähtavad, jääb ära pidev akende vahel klõbistamine ja õige akna otsimine. Kujuta ette, kui lihtsalt käib sellisel moel ”copy+paste” funktsioon! 
  • Parem ülevaade. Kui on vaja koondada infot ühte dokumenti kokku, saad vabalt jälgida infot kõrvale ka rohkem kui ühest aknast. Videokõnesid tehes saad samal ajal teha arvutis märkmeid ja rääkijat näha. 
  • Detailirohked programmid. Kui juhtud töötama Exceli, Figma või mõne muu palju ruumi nõudva programmiga, on tänulikkus suure ekraanipinna eest kerge tulema. Mina kasutan igapäevaselt 34'' monitori ja kui satun kodus 27'' monitori taha Figmas tööd tegema, siis on kohe tunda kui palju rohkem peab detailse töö tegemiseks hiirega klõbistama.  

  Isegi kui need väikesed asjad tunduvad esmapilgul pelgalt ehk mugavuse küsimus, siis lõppastmes mõjub sujuvam ja kiirem töötegemine igaühele positiivselt. Ja kui sul või su töötajal läheb töötegemine rõõmsamalt, siis usu mind, seda tajuvad ka sinu kliendid.