4 küsimust, mida enne sülearvuti doki ostmist läbi mõelda

4 küsimust, mida enne sülearvuti doki ostmist läbi mõelda
22. märts 2023

Selleks, et oma sülearvutiga efektiivsemalt tööd teha, on suureks abiks eraldiseisev monitor, ideaalis ka hiir ja klaviatuur. Nii... kuidas siis neid kõiki oma sülearvutiga ühendada, mõtled? Ilmselt oleks vaja osta mingi dokk? Aga milline?

Hinga korra sisse ja välja — asi võib olla lihtsamast lihtsam.

 

Kas sul on dokki üldse vaja? 

Uuematel sülearvutitel, mille on olemas USB-C või Thunderbolt ühendus, pole tegelikult sageli enam dokki vajagi. Kui sülearvuti voolutarve on kuni 90W, siis võib olla otstarbekam osta doki asemel hoopis USB-C monitor.  

Et aru saada, kas sul on arvuti võimsuse tõttu dokki vaja või sobib ka USB-C monitor, vaata oma arvuti laadija pealt, mis võimsusega see on. (Kui juhtud otsima doki pealt, kui võimsat sülearvutit ta laeb, siis seal seda infot paraku pole.) Enamus kontoritööks kasutatavate sülearvutite võimsus on kuni 65W ja doki asemel sobib USB-C monitor. 

USB-C monitori kasutamiseks tuleb vaid sülearvuti ühendada monitoriga kaasas oleva USB-C kaabliga. Selle kaabliga läheb pilt arvutist monitori ja samal ajal ta ka laeb arvutit. Monitoril on olenevalt mudelist palju ühendusi, kuhu saad ühendada kõik vajalikud seadmed, nagu tavaline võrgukaabel ehk LAN-kaabel (RJ45), klaviatuur-hiir ja saad laadida ka oma telefoni.

Kui oled harjunud mitme monitoriga (näiteks kaks 24-tollist monitori kõrvuti), siis ka see on USB-C monitoriga võimalik läbi Daisy Chain tehnoloogia. 

USB-C monitori ostmist tasub kaaluda isegi sel juhul, kui sul on juba monitor olemas. Kui dokk maksab üle 200€, siis korraliku USB-C monitori saad hinnaga 250-350€ (lisaks ka parema pildi, vähendatud on silmadele kahjulikku sinist valgust).  

 

Mis juhul on dokki vaja?

Eraldi doki vajadus tekib: 

  • võimsamate sülearvutite puhul (näiteks enamus eraldiseisva videokaardiga sülearvutid, tööjaamad), mis tarbivad rohkem voolu (üle 90W) 
  • kui soovid ühendada arvutiga korraga mitu monitori, mille resolutsioon on suurem kui 4K või 
  • kui kasutad monitori, mis veel USB-C-d ei toeta. Enamasti on dokkidel olemas nii HDMI kui ka DisplayPort ühendused.

USB-C ja Thunderbolt dokid

Kui varasemalt käisid dokid sülearvuti alla ja vajasid eraldi spetsiaalset ühendust, siis nüüd on olukord lihtsam. Kõik dokid on saadaval eraldi väikse seadmena, mis ühendatakse USB-C või Thunderbolt pessa. Need ühendused näevad välja samasugused, aga Thunderboltil on peale märgitud välgunool. Suurim erinevus neil on andmete edastuskiirus, mis on Thunderboltil 2-4x suurem kui USB-C-l.  

USB-C dokk on soodsam ja lahendab enamus olukorrad. Näiteks sobib see ühendama sülearvutit Sinu kahe olemasoleva 27-tollise monitoriga.  

Sisuliselt on Thunderbolt lihtsalt Inteli poolt loodud kiirem ja suuremate võimalustega USB-C. See aga tähendab, et Thunderbolt ühendusi leiab vaid arvutitelt, mis on Inteli protsessoritega. Thunderbolt ühendus on olemas lisaks ka Apple toodetel. AMD protsessoriga sülearvutite puhul töötab Thunderbolt dokk tavalise USB-C dokina ja Thunderbolti plussid välja ei tule. 

Thunderbolt ühendusega doki vajadus tekib, kui arvuti on võimsam või on vaja ühendada suurema resolutsiooniga monitore, näiteks tööjaama puhul on vaja ühendada kaks 4K monitori 60Hz sagedusel.  

Jälgi kindlasti, et kõrgema resolutsiooni ja sagedusega monitoride ühendamisel kasutaksid uuemaid ja kiiremaid DisplayPort või HDMI kaableid, muidu võib pildi kvaliteet langeda või pilt üldse mitte ette tulla. Nii mõnigi kord on meie klientidel lahendanud mure lihtsalt uus ja parem kaabel. 

Thunderbolti eeliste ära kasutamiseks ühenda dokk kindlasti arvuti küljes olevasse Thunderbolt pessa. Midagi halba ei juhtu, kui ühendad doki ka tavalisse USB-C pessa ja enamus doki võimalustest siiski töötavad, kuid mõningad piirangud tekivad aeglasema kiiruse tõttu, näiteks kui palju ja mis resolutsiooniga monitore saab ühendada. 

 

Kuidas siis valida kõige õigem dokk? 

Nii Delli dokkide kui ka Lenovo dokkide valikus on juba õige mitu dokki, lisaks veel HP dokid. Milline siis valida?  

  • kõigepealt vaata üle oma sülearvuti voolutarve. Võimsamate arvutitega on vajalik osta vähemalt 180W dokk, mis teeb valiku juba palju väiksemaks. Kui sa pole kindel oma arvuti voolutarbes, anna meile märku ja selgitame koos välja
  • mõtle läbi mitu monitori ja mis resolutsiooniga soovid ühendada
  • võimalusel osta sama sülearvutiga sama tootja dokk (nt Lenovo sülearvutile Lenovo dokk).  Nii saad olla kindel, et kõik doki tootja poolt lubatud funktsioonid ka päriselt töötavad
  • küsi julgelt abi meie spetsialistidelt, kõike ei pea ju ise teadma. :-)

Väikeseks spikriks on nii Dell kui Lenovo toonud välja omapoolsed soovitused, milline dokk millise sülearvutiga kokku sobib. 

 

Kas adapter ka sobib?

Lisaks dokkidele on olemas ka adapterid, mis on dokkidest soodsamad ja pakuvad erinevaid ühendamisvõimalusi. Adapterite eeliseks ongi nende soodne hind, kuid oma kasutusmugavuselt ja võimalustelt jäävad nad siiski dokkidele alla. 

Nimelt on adapterid üsna lihtsad seadmed ja nendega on võimalik ühendada vaid üks monitor ja see on ka üldjuhul piiratud HDMI ühendusega. Dokkidel seevastu on reeglina nii HDMI kui ka DisplayPort pesad, mis võimaldavad ühendada rohkem, suurema resolutsiooni ja kaadrisagedusega monitore. Lisaks puudub adapteril võimekus sülearvutit laadida, mis tähendab, et adapteriga koos tuleb alati ka arvuti laadijaga vooluvõrku ühendada. 

Adapterid olid põnevad lisad enne USB-C monitoride leiutamist, täna nende kasutamisel üldjuhul mingit suurt eelist ei ole. Adapter on hea sülearvutiga kaasa võtta, kui su arvutil on vähe ühendusi. 

 

Aga kui mul on Macbook? 

Macbookidega töötavad hästi USB-C monitorid. Kui kasutad ühte USB-C monitori kuni 5K resolutsiooniga, siis tänu Thunderbolt pesale saad hakkama ka ilma dokita. Kui aga USB-C toeta monitor on juba olemas, siis on vaja läbi mõelda, kas osta Macbookile juurde dokk või USB-C monitor.  

Dokkide ja Apple seadmete ühilduvusega on lood veidi keerulisemad. Tootjad küll väidavad, et dokk sobib ka Apple Macbookidega, aga sageli ei vasta see täies mahus tõele. Enamasti saab kasutada vaid ühte monitori, lisaks töötab ka arvuti laadimine, aga vahel on vaja muuta arvutis sätteid ja on veel palju muid erandeid.  

Näiteks on Macbook toega Delli dokid Dell WD19TB, Dell WD19TBS ja Dell WD22TB4. Vaata ka Delli lehelt lisainfot. Macbook toega Lenovo dokid on 40B00135EU, 40B00300EU, 40AN0135EU, 40AV0135EU, 40AF0135EU. Lisainfot leiad Lenovo lehelt

Alternatiivina dokile on ka Macbookide puhul võimalik kasutada väga hea vastupidavusega (ja väga stiilse välimusega) Satechi adapterit. Adapterile omase miinusena see arvutit küll ei lae, kuid see võimaldab Macbookiga ühendada nii HDMI, USB kui ka võrgukaabli.  

 

Sul on vaja ühendada veelgi erilisemaid kooslusi? 

Doki valimine võib minna muidugi veelgi põnevamaks. Tahad ühendada kaks 5K monitori? Või hoopis neli 4K monitori? Vahel tootja küll lubab, et kõik töötab, aga pilt läheb monitori vähemate hertsidega ja ei ole piisavalt kvaliteetne? 

Kui sinulgi on keerulisem olukord doki valimisel, siis julgelt kirjuta või helista meile või tule meie esindustest läbi. Anname nõu, vajadusel katsetame ja proovime, mis lahendus sulle parim on. 

Eelmine artikkel:
Järgmine artikkel:
Tahad olla esimene, kes meie uutest artiklitest ja pakkumistest teada saab?
Liitu meie igakuise uudiskirja saajate seltskonnaga. Jää nii kauaks, kui ise soovid.